+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Geçmişte Kullanılan Aydınlatma Araçları İle Günümüzde Kullanılan Aydınlatma Araçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Geçmişte Kullanılan Aydınlatma Araçları İle Günümüzde Kullanılan Aydınlatma Araçları
  Geçmişte Kullanılan Aydınlatma Araçları İle Günümüzde Kullanılan Aydınlatma Araçları  İnsanoğlu ateşi buluncaya kadar ışık kaynağı olarak gündüz güneş, gece ise ay ışığından yararlanmıştır. Ay’ın Dünya’mızdan görünmediği gecelerde ise sonsuz bir karanlığa gömülmüşlerdir.

  Ateşin bulunuşuyla çevrelerinde bulunan odunları yakarak aydınlanmaya başladılar. İlk olarak Sümerliler yağ lambası kullandılar.
  1780 – 1800 yıllarında İngiltere ve Almanya’da gaz lambası kullanıldı. Bu lambalara takılan şişe ve fanuslarla parlaklık derecesi arttırıldı.
  1800 – 1900 yıllarında gaz lambaları ile şehirlerde sokaklar aydınlatılmaya başlandı.

  Thomas Alva Edison’un ampulü buluşuyla ilkel aydınlatma araçları geride kaldı. Bu icattan sonra aydınlanma teknolojisi hızla gelişmeye başladı.
  Günümüzde dünya nüfusunun artışı, enerji kaynaklarının hızla tükenmesi insanları tasarruf yapmaya zorlamıştır. Daha az enerji tüketen floresan lambaların kullanımı yaygınlaşmıştır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Geçmişte kullanılan aydınlanma araçlarıyla günümüzde kullanılanlar arasında dağlar kadar fark vardır. bunlar şimdiki aydınlatma araçları geçmişe oranla daha fazla ışık verir, daha kolay kullanılırlar ,
+ Yorum Gönder