+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Derya Baykal kimdir - Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Derya Baykal kimdir - Biyografisi

  Derya Baykal yaşamı hakkında bilgi

  1957 yılında Ankara'da doğdu. Konservatuvarda öğrenciyken Ankara Radyosu'nda çocuk saati ve radyo tiyatrosunda programlar yaptı. 1975 ylında Ankara Devlet Konservatuarı'ndaki eğitimini tamamldı, Ankara Devlet Tiyatrosu'na girdi. Ertesi yıl Levent Baykal ile evlendi ve bu evlilikten oğlu Mert baykal doğdu.

  Derya Baykal.jpg

  Derya Baykal, Devlet Tiyatrosu'nda yaklaşık 10 yıl görev yaptı. Rita adlı oyundaki rolüyle Sanat Kurumu Yılın Kadın Oyuncusu seçildi.

  Televizyonda, Adile Naşit'ten sonra 'Masalcı Abla' olarak çalıştı. TV sunuculuğu, dublaj yaptı. Birçok TV dizisinde yer aldı. Bu çalışmalarından ötürü, yılın seslendirme sanatçısı, yılın sunucusu, yılın en iyi dublaj sanatçısı olarak değişik ödüller aldı.

  Spiker Orhan Ertanhan ile ikinci bir evlilik yapan Derya Baykal, devlet tiyatrosundan ayrılarak özel tiyatrolarda başladı; 1983 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda Bir Şehnaz Oyun adlı oyunda rol aldı.

  1986'da Muzır Müzikal oyunu ile Ortaoyuncular'a katıldı. Uzun yıllar Ortaoyuncular'la çalıştı. 1988'de Ferhan Şensoy ile evlendi. Bu evlilikten Müjgan Ferhan ve Neriman Derya adlı iki kızı oldu. 1994'te tek kişilik Şu Gogol Delisi adlı oyundaki rolü ile Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 1995'te Fransız televizyonunda Ester ve Sarah adlı bir filmde rol aldı. 1997'de Ortaoyuncular'da Haldun Taner Kabare adlı oyunu sahneye koydu. Eşi Ferhan Şensoy ile ayrılmaya karar verince Ortaoyuncular'dan ayrıldı.

  Ortaoyuncular'dan ayrılıktan sonra televizyonculuğa yönelen Baykal, el-işleri hakkında yaptığı televizyon programı ile tanındı.
 2. kübü
  Yeni Üye

  Süpersin bunu blmak için ugraştın mı bide canım yaaa
 3. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye
  Spiker Orhan Ertanhan ile ikinci bir evlilik yapan Derya Baykal, devlet tiyatrosundan ayrılarak özel tiyatrolarda başladı; 1983 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda Bir Şehnaz Oyun adlı oyunda rol aldı
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Derya baykal 1957 yılında Ankarada dünyaya gelmiştir. Derya baykal Konservatuar öğrencisiyken ankara radyosunda spikerliğe başladı. Adile Naşitten sonra masalcı abla olarak program yapmıştır. Derya baykal 10 yıl devlet tiyatrolarında görev yaptıktan sonra devlet tiyatrolarından ayrılıp özel tiyatrolarda görev almaya başlamıştır.

+ Yorum Gönder


derya baykal