+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Kertenkele Kral " Jim Morrison - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Kertenkele Kral " Jim Morrison - Kimdir Kısaca Hayatı
  Kertenkele Kral " Jim Morrison Kimdir
  3 ARALIK 1943'te Amerika Florida'da doğdu. Asıl adı James Dougles Morrison. 3 Temmuz 1971'de öldü. Geriye müzik tarihinin en muhteşem grubu THE DOORS ile yüzlerce şiir, öykü, anı bıraktı.

  Jimmy henüz dört yaşındayken, kendi tanımıyla 'hayatının en önemli anını' yaşamıştı bile. Santa Fe yolu üzerinde ailesiyle seyahat ederken ters dönmüş bir kamyona ve kamyondan asfalta saçılmış yaralı Pueblo Kızılderililerine rastlarlar. Babası arabadan inip orada olayı izleyenlerden birini ambulans çağırmaya gönderir. Jimmy ise arabanın penceresinden, ağlayarak bu kaotik sahneyi, son nefeslerini veren, can çekişen yaralıları izlemektedir. Babası arabaya geri döner ve yollarına devam ederler. Annesi, kendinden geçmiş bir halde ağlayan, "yardım etmek istiyorum, n'olur yardım edelim" diye yalvaran Jimmy'yi yatıştırmaya çalışırken babası da "dert etme Jimmy yalnızca kötü bir rüyaydı, hepsi geçti" der. Yıllar sonra Jimmy arkadaşlarına, o anda ölen bir Kızılderilinin ruhunun nasıl onun bedenine geçtiğini anlatacaktı.
  cs8w.jpg
  'Kızılderililer saçılmış kanlı günbatımının yoluna hayaletler doluşur küçük çocuğun kırılgan, narin zihnine.'

  14 yaşına geldiğinde Jim, ilerde birçok şiirinin dizelerini içinden seçeceği ufak not defterleri doldurmaya başlamıştı. İşte bir örnek: "Mastürbasyon genellikle 12-18 yaşları arasında görülür fakat bu durum bazen 93 yaşına kadar da devam edebilir. Mastürbasyonun zararlarının farkında olmayabilirsiniz. Başlangıçta genellikle penisi çevreleyen dış deride kırmızılık ve kaşıntı belirir, fakat bazı ileri durumlarda uzvun kesilmesi bile gerekebilir. Hatta bazen papuntasistala bezinde stripdosis görülebilir, yani kısacası organınız kocaman ve kıpkırmızı olur. Hiç kimse bu durumla karşı karşıya gelmek istemez. Biz (Mastürbasyonu Önleme Cemiyeti), özel suyla denenmiş makinelerimizle ve eğitilmiş hemşirelerimizle her zaman size yardım 'elini' uzatmaya hazırız."

  Aynı yıl Jack Kerouac'in On The Road kitabını da keşfetti.

  Lisede garip bir öğrenci. Zekâ düzeyi 149 (Yazarın notu: Einstein'dan 4 puan fazla). Amerikan ulusal ortalamalarına göre çok başarılı bir öğrenci. Yine de garip bir öğrenci. Edebiyat öğretmeni o yılları anımsıyor: "Okudukları o kadar olağandışı kitaplardı ki bazen Washington'daki Kongre Kitaplığı'na giden öğretmen arkadaşlardan, Jim'in hakkında raporlar yazdığı kitapların varlığını kontrol etmelerini isterdim. Bu 16., 17. yüzyıl satanist kitaplarından birinin bile ismini duymamıştık. Fakat gerçekten vardılar. Ayrıca okulda Ulysses'i okuyup anlayabilen tek öğrenciydi Jim.” Sıra üniversiteye geldiğinde bir sürü favori şair ve yazan vardır: Baudelaire, Rimbaud, Artaud, Nietzsche, Ginsberg, Ferlinghetti, Corso. UÇLA Sinema Bölümü'ne kaydolur. Bu yıllar, sinema bölümünün eleştirmenlerce Altın Çağı kabul edildiği yıllardır. Henüz devamlı içmeye başlamamıştır. Bir sınıf arkadaşı: "Yalnız sarhoş olup kendinden geçmek için içerdi. Onun dışında ağzına alkol koymazdı." Üniversitede ilerleyen yıllarında daha çok içmeye başladı, uyuşturucularla tanıştı. Ve Pamela'yla; sonuna kadar 'sevgilisi' kalacak tek kadınla. Pamela yıllar sonra kendisinin 'Jim yaratısı' olduğunu söyleyecekti. Günlüklerini ve not defterlerini yalnız onunla paylaşırdı Jim. 71 yılında Paris'te tabutunu da ona emanet etti.

  Bir gün bir arkadaşıyla sahilde yatarlarken aralarında şöyle bir konuşma geçer:
  - Ne yapmalıyız biliyor musun?
  - Ne?
  - Bir ROCK grubu kurmalıyız.
  - Hadi be! Ben bateri çalmayalı altı yıl oldu, hem sen ne yapacaksın ki?
  - Tabii ki şarkı söyleyeceğim.
  - Sen şarkı söyleyebiliyor musun?
  - Ha ------! Tabii ki hayır.
  - Peki farzet ki grubu kurduk, adı ne olacak?
  - DOORS. Bilinenle bilinmeyen arasındaki kapı ve ben bu kapı olmak istiyorum.


  Bir süre sonra grup kurma fikrini erteleyerek bitirme projesini oluşturacak filmi çekmeye başlar: "Film üzerinefilmi sorgulayan bir film." Kameramanı John DeBella'ya, direktifleri çekimler sırasında vereceğini söyler.

  Film, Jim'in haşhaş dolu büyükçe bir esrar çubuğundan derin bir nefes çekip büyük bir zevkle başını arkaya atmasıyla başlar. Ardından üzerinde sadece külot, sutyen ve topuklu ayakkabılar bulunan genç kız (DeBella'nın alımlı Alman sevgilisi) Nazi askerlerinin resmi geçitini gösteren televizyonun üstünde dans eder. Bunu izleyen sahne ise, Playboy'dan kesilme, atış talimi için kullanılan çıplak kadın fotoğraflarının duvarları süslediği Jim'in kendi odası. Burada birkaç erkek esrar içip porno film seyreder, film yarıda kesilince de çok sinirlenip perdenin üzerinde parmaklarıyla gölge oyunlurı oynarlar. Bir kız, arkasında biriken pislikleri temizlemek istercesine DeBella'nın gözünü yalar. Ve televizyon kapanır. The End.

  Projesi sadece 'D' alır. O gün ağladığı söylenir Jim'in. Diplomasını almaya gitmez.

  Bir süre sonra kumsalda okul arkadaşı Ray Manzarek'le karşılaşır. Hemen oracıkta şarkılarını söyler Ray'e. Doors kurulmuştur bile. Robby Krieger ve John Densmore da katılır bu ikiliye.

  Ufak klüpler. The End şarkısının adım adım ortaya çıkışı ve tabii ki kovulmalar. Sonra ilk plak. Jimi Hendrix'in alt grubu olarak bir turne ve (her şey kolay olmuştur aslında) büyük harflerle yazılmaya başlar isimleri: THE DOORS.

  Alkol ve uyuşturucular panzehiridir Jim'in. İhtiyaçlarını karşılayabilmenin yolu, problemlerinin
  çözümü. Jim için ayrıca tarihsel bir durağın; benimsediği Dionysos imajının gerekliliği demekti esriklik. Kısa süre sonra gazetelerden biri şöyle yazar: "Rolling Stones uçmak isteyenler için, Doors ise çoktan uçmuş olanlar için."

  Aldous Huxley: "Artık algılamayı değiştiren bu yolların birçoğu yalnızca doktor kontrolünde elde edilebilmekte ya da yasadışı yollarla. Batı kültürü alkol ve tütüne izin veriyor sadece. Duvarın öte yanına açılan diğer tüm kimyasal kapılar 'uyuşturucu', bu kapıları izinsiz açmaya çalışanlar ise 'keş' olarak damgalanıyor."

  Algı Kapıları

  Konser sırasındaki taşkınlıklarda neler hisseder Jim: " Çok eğlenirim.. .hem de çok. Biz eğleniriz, seyirci eğlenir, aynasızlar eğlenir. Garip bir üçgen bu. Ortada aynasızlar olmasa kimse sahneye tırmanmaya çalışmaz, çünkü o zaman ne yapabilirler ki sahnede? Onları tahrik eden tek şey aradaki polis kordonu. Bence iyi bir şey bu, insanlara otoriteyi yoklama şansı veriyor."

  Kimi zaman bir şarkının ortasında durur, 3-4 dakika gözlerini dinleyicilere diker: "însanlan daha kuvvetli bir bağla tekrar biraraya getirmeden önce bırakırım gerilim yükselsin. Korku başgösterir ve insanlar korkuyu sever. Ve patlamak üzerelerken tekrar şarkıya
  başlarız."

  "Otoriteye başkaldırı küçüklükten beri ilgimi çekmiştir. Otoriteyi kabullenirsen onun bir parçası
  olursun. Otoriteyi ve kurulu düzeni yıkmakla ilgili tüm fikirler hoşuma gider; başkaldırı, kargaşa, kaos ve hiçbir anlamı yokmuş gibi görünen olaylar"

  Plak sayıları (Strange Days, Waitingfor tlıe Sun, Tlıe Soft Parade, Morrison Hotel) ve konserler artarken gittikçe daha çok içmeye başlar Jim.

  John: "Her zaman için kendini aşmaya çalışırdı Jim. En sonuna kadar gidebilmekti amacı, gidebileceği en son noktaya kadar gitmek. Her seferinde."

  Bu arada evlenir Jim. Hayır Pamela'yla değil. Gelinin adı Patricia. Düğün gecesi Jim, tören için Patricia'nın evine gittiğinde bir 'cadı' olduğu ortaya çıkar gelinin. Ve onlar için bir cadı düğün töreni hazırlanmıştır. Nedime cadıların yardımıyla tören biter, sıra evlilik yeminini kanlarıyla imzalamaya gelir. Patricia, Jim'in dirseğini yarar, kâğıtlar imzalanır. Ve Jim bayılır.

  Kan Partisi 2: Bu sefer de başka bir kadınla, bol içkili bir gecede şakalaşmaya başlarlar. Ingrid, 'ben bir vampirim' der. 'Hadi öyleyse kan içelim', der Jim. Dirseklerini yararlar ve bir şampanya bardağında birbirlerinin kanını yudumlarlar. Ertesi sabah Jim uyandığında kanlar içinde kalmış olan odayı görür ve sinir krizi geçirir.

  Aslında tek korkusu kan da değildir. Şiirlerinde bolca kullandığı denizden de korkmaktadır. Bir başka favori imgesi ise Yılan: "Yılan tüm korkularımızın vücutlandınlmış halidir."

 2. Fatma
  Administrator

  Jim Morrison sahnede tutuklanan ilk sanatçı. Ve gelmiş geçmiş en iyi sanatçılardan biri. 27 yaşındayken kalp krizi geçirerek yaşama veda etti. Çoğu hayranı onun öldüğüne inanmıyor. Halen yaşadığını düşünüyorlar.
+ Yorum Gönder


jim morrison kimdir,  jim morrison pamela,  kertenkele yaşamı ve hayati kısa,  jim morisson hayati eserleri kisaca