+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Fuat Saka Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Fuat Saka Biyografisi


  Fuat Saka yaşamı hakkında bilgiler

  1952 yılında doğan Fuat Saka, İstanbulda resim, Fransa ve Almanyada da müzik eğitimi aldı. İlk albümünü 1982 yılında Yıkılır Zulmün Son Kaleleri adıyla çıkardı. Bir yıl sonra da Ayrılık Türküsü albümünü piyasaya sürdü. 1980li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, Kerem Gibi (Nazım Hikmet Şiirleri) albümünü 1984 yılında çıkardı.


  fuat-saka.jpg

  Sanatçı, dördüncü albümü Sevdalı Türküleri 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra Nebengleis (Kenardaki Ray) albümüyle çıktı sevenlerinin karşısına. Daha sonra bu albümü 1989da çıkardığı Askaros 1991 yılında piyasaya sürdüğü Semahlar ve Deyişler ve 1993de çıkardığı Şiirce albümü izledi. Müziğine Lazca-caz yakıştırması yapılan Fuat Saka, 1994 yılında çocuklar için düzenlediği Torik Balıklar Ülkesinde albümü müzik marketlerde yerini aldıktan iki yıl sonra, 1996da Demir Gökgölle Arhavılı Ismail albümünü çıkardı.

  Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan Saka, Lazutlar serisinin ilki olan Lazutları 1997 yılında sundu hayranlarına. Üretken ve kaliteli müzik yapan birkaç sanatçıdan biri olan Fuat Saka, bir yıl sonra da Sen albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Serinin ikinci albümü olan Lazutlar IIyi 2000 yılında, Perçem Perçem kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı.

  Son yıllarda Türk müzikseverler tarafından çok sevilmeye başlanan sanatçı, serinin üçüncü albümü olan Lazutlar IIIü 2002 yılında bitirdi ve piyasaya sürdü. Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan Saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiyeden birçok müzisyenle çalıştı. Müzik hayatını İstanbul Hamburg Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu Alman, Amerikalı, Gürcü ve Azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Fuat Saka 1952 tarihinde Trabzon da dünyaya gelmiştir. Türk şarkıcımızdır. Birçok başarılı albümleri bulunmaktadır. 1980 yılında ilk albümünü çıkarmıştır.
+ Yorum Gönder