+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Nazmiye Demirel Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Nazmiye Demirel Biyografisi
  Nazmiye Demirel Biyografisi


  Nazmiye Demirel, Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden biri olan 9'uncu cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'i iyi günde ve kötü hiç yalnız bırakmadı.
  12 Eylül 1980 sabahı Demirel, Hamzakoy'a giderken yanında yine Nazmiye Hanım vardı. Eşinin 29 günlük zorunlu ikameti süresince en büyük destekçisi oldu. Ardından Demirel, Zincirbozan'a sürgün gönderildiğinde, gözlerinden akan iki damla yaş çektiği sıkıntıları belki de ilk kez dışarıya vuruyordu..

  nazmiyedemirel.jpg

  DYP'nin kuruluşunu Nazmiye Hanım an be an izledi. İsmet Sezgin, Necmettin Cevheri ve Yılmaz Ergenekon gibi kurmaylar sürekli Nazmiye Hanım'ı da bilgilendirip moral verdiler. O hep Demirel'in gizli kadın kurmayı oldu. Yasaklı yıllar bitti. Eşi devletin zirvesinde o da yine Washington'da dünyanın en güçlü kadınlarının arasındaydı.

  40 yıldır eşi ile birlikte protokoldeki yerini dolduran Nazmiye Hanım Köşk'te sayısız kere dünyanın ünlü polikitacılarına ve eşlerine evsahipliği yaptı. Demirel'in "Siyasi hayatımdaki en önemli evsahipliğini yaptım" dediği 16.11.1999'de Clintonlar'ın ziyareti sırasında da ABD'nin first ladysi Hillary Clinton'ı ağırlayan Nazmiye Hanım her zamanki gibi ağırbaşlı ve iyi bir evsahibesiydi. Nazmiye Hanım, 16 Mayıs 1993 - 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Çankaya Köşkü'ne evsahibeliği yaptı.

  Nazmiye Demirel Biyografisi
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Nazmiye Demirel 3 Ocak 1927 yılında Isparta da doğmuştur. Ayrıca Nazmiye Demirel 9. Cumhurbaşkanı olmuştur. Nazmiye Demirel Süleyman Demirel in eşidir. 27 Mayıs 2013 de hayatını kaybetmiştir.
+ Yorum Gönder