+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ali Ercan - Biyografisi kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Ali Ercan - Biyografisi kısaca Hayatı
  Ali Ercan - Biyografisi kısaca Hayatı


  1931 yılında Niğde'ye bağlı eski adı Ferbenk yeni adı İçmeli köyünde doğdu. Altı yaşında annesi Fatma'yı, yedi yaşında babası Ahmet'i kaybetti. Sekiz yaşından itibaren çalıp söylemeye başladı. Zamanla çevresindeki saz ve halk şairlerinden öğrendikleriyle beste yapmaya, bağlamasını daha iyi çalmaya başlıyor.


  Ali Ercan.jpg


  Onsekiz yaşında İstanbul Radyosunun açtığı sınavı kazanır ve burada çalışmaya başlar. Bir süre sonra ücretinin azlığı nedeniyle bu görevinden ayrılır ve serbest olarak çalışmaya başlar. Asker ocağında yurdun farklı yerlerinden gelen, bağlama çalan ve türkü söyleyen insanlarla tanışma imkanı bulur. Dolayısıyla askerde iken ufkunu genişletir ve bilgisini oldukça artırır.

  1951 yılında evlenir ve daha sonra Mustafa, Ahmet adında iki erkek ve Feza adında bir kızı olur.

  1962 yılında "Karakaş Gözlerin Elmas" türküsü ile tüm yurtta tanındı. 1964 yılında ilk plağı olan "Adana'ya bir kız geldi gördün mü" yü çıkardı. 1965 yılında hazırlamış olduğu "Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri" kitabı Niğde il basımevi tarafından basıldı. Aralarında "Karakaş Gözlerin Elmas" ve "Adaletin Bu Mu Dünya" nın da olduğu 300 kadar eseri mevcuttur.

  Kaynaklar:
  1-"Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri"-, 1965 Niğde.
  2-"Notalarıyla Niğde Türküleri"-Uğur Türkmen, 1996 Niğde.

  ali onur
  mayıs 2003

  X

  Karakaş Gözlerin Elmas
  Bu Güzellik Sen De Kalmaz
  Pişman Olun Kimseler Almaz
  Annene Bak Gör Halini

  Ercan Söyler Hakiki Sözü
  Geçti Bahar Getirdik Yazı
  Bir Gün Ölür O Zalimin Kızı
  Annene Bak Gör Halini
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ali Ercan bilindiği gibi çok tonton bir yaşlıdır. gerçekten çok da tatlıdır. bunun dışında bilindiği gibi Ali Ercan hem çok yetenekli bir oyuncudur ve de çok güzel bir sese sahip olan ve ilahi söyleyen bir isimdir. bunun dışında en çok biline filmi de medine adlı filmdir.
+ Yorum Gönder


ali ercan,  aliercan,  alı ercan