+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Sezen Aksu - Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Sezen Aksu - Biyografisi
  Sezen Aksu hakkında geniş bilgi
  Annesi fen öğretmeni Şehriban Hanım, babası matematik öğretmeni Sami Bey olan Fatma Sezen Yıldırım, 1954 yılının 13 Temmuz'unda Denizli Sarayköy'de dünyaya geldi. 3 yaşına kadar doğduğu yerde yaşadı. 3 yaşında İzmir'e, yıllar sonra "Kalbim Ege'de Kaldı" diyeceği yere taşındılar.

  Çocuklarını disiplinli yetiştirmeyi isteyen Sami Bey ve Şehriban Hanım, Sezen'e karşı her zaman mesafeli olmaya çalışmışlardı. Ancak bu tutum bile daha küçücük yaşta herkesin ilgisini çekmeye çalışan Sezen'in yaramazlıklarına engel olamamıştı. Etrafındaki insanlar ona Cüce Bela diyordu. Hergün Konak-Köprü troleybüsünde şarkı söylüyor, haftada bir kez saçının rengini değiştiriyor, sıklıklada intihara kalkışıyordu. O yıllarda, sonradan "Allah babama acıdı da şarkıcı oldum." dediği bir de takıntısı vardı: Dansöz olmak.
  Gençlik çağında sanatın bütün dallarına ilgi duyan Sezen, resim, tiyatro ve dans dersleri aldı. Lisede kendini iyice müziğe verdi. 1970 yılında Hafta Sonu dergisinin açtığı Altın Ses yarışmasında 6. oldu. Sezen aklında ve kalbinde müzik yatıyor olmasına rağmen 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne girdi. Üniversite kantinini konser salonu gibi kullanan Sezen, üniversiteden ikinci sınıfta ayrılıp İzmir Radyosu sanatçılarının ders verdiği İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği'ne girerek yıllarca herkesi peşinde sürükleyen, binlerce dizesi, binlerce melodisi olan kendi çizgisini çizmeye başladı.

  Sezen, 1974 yılında bir plak şirketine 3 şarkılık bir bandını gönderdi. Aynı yıl'ın Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlendi. Evliliğinden bir hafta sonra, Yeşil Giresunlu tarafından plak yapmak için çağrıldığı İstanbul'a gelerek plak çalışmasına başladı. 1975'e girerken piyasaya ilk 45'liği çıktı: Haydi Şansım. Plak hemen hemen hiç satmadı.

  Yabancı bir şarkıdan alınan besteye söz yazılmıştı ve sonuç tam anlamıyla fiyaskoydu. (Plak Sezen Aksu'ya sorulmadan Sezen Seley adına çıkarılmıştı. Kimbilir belki de daha iyi olmuştu. Yıllar sonra marka olacak bir isim hemen hemen hiç satmayan bir plakla beraber anılmacaktı.) Gene aynı sene (1975) ikinci 45'liği Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma'yı çıkardı. Albümdeki parçalar Sezen'indi ve plak satışları hiç de fena değildi.


  Sezen Aksu üçüncü 45'liği 'Olmaz Olsun/Vurdumduymaz'ı 1976 yılında çıkardı. Plak 45'likler listesinde haftalarca bir numarada kaldı. Bu iki plak Sezen Aksu'nun başlangıcı sayılabilir. 1976 yılında, yıllar sonra idol olacak, şarkıları dillerden düşmeyecek bir Sezen Aksu vardı artık.

  Genç sanatçı, 1976 yılında ilk sahne çalışmasına başladı. Bebek Belediye Gazinosu'nda sahne alıyordu. 1977 yılında Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan, Kaybolan Yıllar/Neye Yarar 45'likleri ve ilk 33'lüğü olan Allahaısmarladık piyasaya çıktı.
  İzmir'de doğdu. Ziraat fakültesindeki
  öğrenimini yarıda bırakarak profesyonel
  sarkıcılığa başladı.1970'lerin ortalarında
  Kaybolan YıllarGölge Etme gibi
  sarkılarla yıldızı parladı.Şarkılarının
  çoğunu kendi besteledi. Bazılarının da
  sözlerini yazdı. İlk kez 1979'da sinema
  oyunculuğu denedi. ;Minik Serçeoyunculuk
  yeteneğiyle dikkat çektiği, "Bin Yıl Önce
  Bin Yıl Sonra adlı muzikallerdeki "Sen
  Ağlama;Geri Dön, gibi
  şarkılarla ününü perçinledi. Sonraki
  kasetiyle zirvedeki yerinialdı

  Türk pop muziğinin en güçlü seslerinden
  Sezen Aksu, Aşkın Nur Yengi, Sertab
  Erener, Levent Yüksel, Yıldız Tilbe gibi
  bir zamanlar vokalistliğini yapmış
  gençleri pop muziğimize kazandırdı. Üç kez
  evlendi ve bir çocuk annesi
  Sezen Aksu'nun albümleri: Serçe,
  Ağlamak Güzeldir, Firuze, Sen Ağlama, Git,
  Sezen Aksu '88, Sezen Aksu Söylüyor,
  Gülümse, Deli Kızın Türküsü, Işık Doğudan
  Yükselir, Gül Bahçeleri, Düğün ve Cenaze,
  Adı Bende Saklı, Sarı Odalar, Deliveren,
  Şarkı Söylemek Lazım, Yaz Bitmeden
  Dillerden düşmeyen bazı şarkıları:
  Kaybolan Yıllar, Gölge Etme, Yak Bir
  Sigara, Firuze, Hata, Ağlamak Güzeldir,
  İkinci Bahar, Dilimin Ucunda Kelimeler,
  Geri Dön, Tukeneceğiz, Git, unzile, Değer
  mi Hiç, Sarışınım, Bir Çocuk Sevdim, Seni
  İstiyorum, Şinanay, Gidiyorum, Belalım,
  Hadi Bakalım, Gülümse, Masum Değiliz, Deli
  Kızın Türküsü, Tenna..
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Sezen Aksu 13 Temmuz 1954 yılında Denizli de dünyaya gelmiştir. Birçok şarkısı bulunmaktadır. Sezen Aksu önemli ödüller almayı başarmıştır. Birçok video kliplerinde ödül almıştır.
+ Yorum Gönder


sezen aksu,  sezen aksu firuze