+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Walter Benjamin Kimdir Walter Benjamin Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Walter Benjamin Kimdir Walter Benjamin Hakkında Bilgi
  Walter Benjamin kısa yaşamı

  Walter Benjamin 15 Temmuz 1892 tarihinde Almanya da dünyaya gelmiştir. Alman edebiyat eleştirmenidir. Birçok önemli eserleri bulunmaktadır. 26 Eylül 1940 tarihinde ölmüştür.

  15 Temmuz 1892'de Berlin'de dünyaya geldi. Benjamin; Berlin, Freiburg im Breisgau, Münih ve Bern'de felsefe öğrenimi gördü. 1920'de Berlin'e yerleşerek edebiyat eleştirmenliği ve çevirmenlik yapmaya başladı. 1928'de sunduğu Ursprung des deutschen Trauerspiels (Alman Tragedyasının Kökenleri) adlı doktora tezi Frankfurt Üniversitesi'nde geri çevrilince zaten pek sıcak bakmadığı akademik kariyerden bütünüyle vazgeçti

  84wo.jpg
  Ernst Bloch, Theodor W. Adorno ve Bertolt Brecht'in etkisiyle 1930'larda giderek Marksizme yakınlaşan Benjamin 1933'te Almanya'yı terk ederek Paris'e yerleşti. Burada edebiyat dergilerine ve New York'ta Adorno ve Horkheimer tarafından yayımlanan Sosyal Araştırmalar Dergisi'ne eleştiri ve denemeler yazdı. 1939 yılında, Alman mülteciler tarafından yayımlanan bir dergide çıkan yazısı nedeniyle Alman vatandaşlığından çıkarıldı. Almanların Fransa'yı işgal etmesi ve Paris'teki evini Gestapo'nun basması üzerine Fransa'nın güneyindeki Port-Bou kentine kaçtı; burada polis tarafından Gestapo'ya teslim edileceğini öğrenince , 26 Eylül 1940'da intihar etti. Bu ölümü Bertold Brecht 'Hitler'in Alman edebiyatına verdiği ilk ciddi kayıp olarak' yorumlamıştı.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Walter benjamin olarak adını bilinen bu adamı aslın da gerçek adı Walter Benedix Schönflies Benjamindir. bunu dışında Walter benjamin bir almandır ve bunu dışında almane debyatının en öneml isimlerinden biridi.r edebiyat dışında bir çok alan da daha uğraşmaktadır.
+ Yorum Gönder


walter benjamin