+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Valentina Tereshkova Biyografisi - Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Valentina Tereshkova Biyografisi - Kısaca Hayatı
  Valentina Tereshkova yaşamı hakkında bilgi
  Valentina Tereshkova yaşamı hakkında bilgi.jpg


  Valentina Tereshkova (1937-.) Uzaya Giden Ilk Kadın
  1963'de, Velentina Tereshkova uzaya giden ilk kadın oldu. Tereshkova'nın bulunduğu Vostok 6 uzay mekiği, üç gün uzayda kaldı, dünyanın etrafında 45 defa dolaştı ve Sovyetler Birliği'ne televizyondan naklen yayınlar yaptı.

  Valentina Tereshkova 6 Mart, 1937'de doğdu. Onsekiz yaşını doldurunca, bir tekstil fabrikasında işe başladı ama hayatında bir tek yapmak istediği vardı, oda paraşütle atlamak. Bu hobisinden dolayı, 1962'de Sovyetler Birliği'nin kozmonot programına dahil edildi. Valentina haricinde dört bayan daha aynı programa alınmıştı. Valentina, uzayda uçuş eğitimini kolay bulurken, uzay mekiği teorisi ve de uzay gemisi mühendislik eğitimlerinde zorlandı.

  1962 yılından evvel sadece erkekler uzaya gönderiliyordu. Kadınları uzaya gönderme fikri Nikitina Kuruchev'den çıktı. Nikitina, Vostok 6'ya mürettebat seçerken, Valentina'yı da seçti. 16 Haziran 1963'de Valentina, dünyada ilk defa bir kadının yapacağı uçuşu gerçekleştirdi. Uzay mekiğini, otomatik pilottan çıkararak uçurdu ve her 88 saniyede dünyanın etrafını turladı. Atmosfer tabakasına girdiği anda da, paraşütle Orta Asya'ya indi.

  1964 ve 1969 yılları arasında Velentina, Zhukovskıy Hava Kuvvetleri Akademisi'nde okudu ve buradan mezun oldu. Bayan kozmonotlar, tecrübeleri ve iyi eğitimlerine rağmen, erkek kozmonotlar kadar fırsatlar elde edemediler. Ancak, 1980'de hükümetin öncü olduğu bayan kozmonot seçme pogramıyla durum eşitlendi diyebiliriz.

  Bu dönemde Valentina, Komünist Parti üyesi ve uluslararası kadın derneklerinde hükümet temsilcisi olarak çalışmalarını sürdürüyordu. Valentina bir ikinci uçuşu gerçekleştirmemesine rağmen, diğer hemcinslerine bu alanda çalışmaları için öncülük yapmış oldu.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Valentina Tereshkova veya ilkleri kadını. Valentina Tereshkova ya ilklerin kadını dememin sebebi bilindiği gibi Valentina Tereshkova dünyanın ilk kadın astronotu ve aynı zaman da ilk sivil astronotu olan kişidir. anlayacağını kadınların gururu başarılı azimli bir kadındır .
+ Yorum Gönder


valentina tereshkova hayatı,  valentina tereshkova kısaca hayatı,  valentina tereshkova kimdir,  valentina tereshkova,  tereshkova valentina hayatı kısaca,  valentina kimdir