+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey Kimdir
  Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Beyin tarihteki yeri

  tophaneli hakki bey.jpg  Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey; Nusret mayın gemisi kaptanı olan Hakkı Bey, 07, 08 Mart gecesi ( bir rivayete göre de 17, 18 Mart gecesi) komutanlarından aldığı 26 tane mayını istenilen mevkilere ve istenen derinliklere dökerek düşman donanmasının boğazdan geçmesini engellemiş ve üç dev savaş gemisinin batmasına vesile olmuştur.
  Çanakkale deniz savaşında gerçek bir kahraman olan bu güzide şahsın adı, son günlerde kendisine rant sağlamaya çalışan birtakım kişilerin ağızlarında sıkça anılır oldu. Hadiseyi burada anlatmayacağım ancak, tarihçilerin milli konulara daha çok hâkim olmalarını ve kahramanlarımızın isimlerini kullanarak getirim elde etmeye çalışan kişilere, gereken cevabı vermelerini "Çanakkale gönüllüleri olarak" istirham ediyoruz.
  Üst Teğmen Kilitbahir'li Hasan Bey ve Teğmen Libyalı Mevsuf Bey; Dardanos tabya komutanı Hasan Bey ve Takım komutanı Mevsuf Bey'ler, 18 Mart deniz savaşında göstermiş oldukları üstün mukavemet karşısında, düşman zırhlılarının tüm dikkatini çekmiş ve yalnız bu tabya ya savaşta Türk'lerin attığı top mermilerinden daha çok top mermisi atmışlardır. Neticesinde Hasan Bey ve Mevsuf Bey, diğer tabya personeli ile beraber şehitlik makamına ilhak olmuşlardır. Dardanos tabyası savaşın akabinde ismi, Hasan-Mevsuf tabyası olarak değiştirilmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey isminden de anlayacağını gibi bu ünlü kişi tophaneli doğumlu biridi.r bunun dışında bilindiği gibi Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey askeri eğitim almış ve doğal olarak da mesleği askerliktir. son olarak Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey hakkında yazılmış ola pek çok yazı vardır.
+ Yorum Gönder


yüzbaşı tophaneli hakkı bey,  tophaneli yüzbaşı hakkı bey,  yüzbaşı hakkı bey,  hakkı bey,  tophaneli hakkı bey,  tophaneli hakkı bey kimdir