+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ayhan Başoğlu kimdir , Ayhan Başoğlu biography Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ayhan Başoğlu kimdir , Ayhan Başoğlu biography
  Ayhan Başoğlu genel bilgileri
  ayhanbaolu6.jpg

  1928-1993

  Öğrenimine devam ederken Türk tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi yaşamı boyunca giderek arttı. Astsubay olarak askerlik yaparken gittiği Kore'de Türk şehitliğini gezerken tüm şehitler için bir şeyler yapmaya karar verdi.

  Sonraki birkaç yılı araştırarak geçirdi ve Osmanlı akıncı birliklerinden Malkoçoğulları üstünde yoğunlaştı.

  Başoğlu, 1960'ların başında, İngiliz "TIGER" dergisine seriler hazırladı ve sonra yurda döndü. Tekrar Malkoçoğlu üstüne çalışmaya başladı.

  1981 yılında hazırladığı İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak basılan ve Atatürk'ün yaşamını anlattığı "Altın Saçlı Kahraman" son derece popüler oldu. Günaydın Gazetesi'ne "Kara Şimşek İstanbul'da", Hürriyet Çocuk Dergisi'ne "Ege'nin Derinliklerinde" adlı çizgiromanlarından sonra, son olarak da Milli Eğitim Bakanlığı Çizgiroman serisine "Kılıç Ali Reis" adlı albümü hazırladı. Çizgileri orijinaldir. Siyah beyaz çizgileri oldukça hareketli ve leke çizgi dengesi yerli yerindedir.

  Başoğlu, geçirdiği ani rahatsızlık sonucu, Aralık 1993'te aramızdan ayrıldı.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  1948 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu'nun yayınladığı Çocuk adlı dergide çizdiği kapak illüstrasyonu ve resimlerle kariyerine başlamış olan Ayhan Başoğlu, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi mezunlarındandır.
+ Yorum Gönder