+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Bülent Üstün kimdir , Bülent Üstün biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bülent Üstün kimdir , Bülent Üstün biyografisi
  Bülent Üstün, genel bilgileri

  (d. 1974, İstanbul) Kötü Kedi Şerafettin karakteriyle tanınan karikatürist.
  blentstn6.jpg
  Bülent Üstün, 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu'nu bitiren Üstün, daha sonra Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi'nin orta bölümünden mezun oldu. Ardından, aynı semtteki Plevne Lisesi'ne devam etti. İlk karikatürü oniki yaşında yayınlandı. Bir süre Çarşaf Mizah Dergisi'nde çizdi. 1989 yılında, yeni kurulan Hıbır dergisinde profesyonel olarak çalışmaya başladı.

  Bülent Üstün, HBR Maymun Mizah Dergisi'nde çizdiği bant tip Tonguç ve karikatür köşesi Kabız Kuğu ile adını duyurdu. 1996 yılında yayınlanmaya başlayan L-Manyak çizgi roman dergisinde çizdiği Kötü Kedi Şerafettin karakteriyle büyük bir popülerlik yakaladı. Çocukluğunun geçtiği mahalle ortamını ve yaşadığı Cihangir semtindeki entellektüel yaşantıyı birleştirdiği öyküleriyle döneminin pek çok genç karikatürist ve çizgiromancısını etkiledi. L-Manyak ve daha sonra Lombak dergilerinde Kötü Kedi Şerafettin dışında çizdiği L-Manyak Kerizleri, Homo Sapiens Öyküleri, Kuduz Doktor Hektor gibi çizgi romanları ve tiplemeleri de sevildi. Memo Tembelçizer için L-Manyak Şehitleri, Bahadır Boysal için Taze Kaşar ve Kenan Yarar için Hilal çizgi romanlarının bazı bölümlerinin senaryolarını yazdı. Penguen dergisinde kendisi gibi karikatürist olan ağabeyi Cengiz Üstün'le birlikte Üstün Brothers isimli karikatür köşesini çizdi. 2006'da Lombak'tan ayrılarak bir grup arkadaşıyla birlikte çıkarttığı Fermuar Dergisi 2008'de kapandıktan sonra Uykusuz Dergisinde çizmeye başladı. Uykusuz'da Gittin Gideli Bebek isimli köşeyi halen çizmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bülent Üstün bilindiği gibi ünlü karikatürist cengiz üstünün tek kardeşidir. bunun dışında bilindiği gibi kötü kedi şarafettin adlı karikatürün yaratıcısıdır. aslında bu kötü kedi şarafettinin hikayesi biraz farklıdır. ve şimdide bu karakterin bilindiği gibi animasyon filmi yapılmıştır.
+ Yorum Gönder


bülent üstün,  bülent üstün kimdir