+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Erwin Schrödinger Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erwin Schrödinger Kısaca Hayatı
  Erwin Schrödinger genel bilgileri


  Erwin Schrödinger genel bilgileri.jpg
  12 Ağustos 1887 yılında Viyana'nın Erdberg ilçesinde, Rudolf ve Georgine Emilia Brenda Schrödinger'in tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Zengin bir sanayicinin oğlu olduğu için evde özel dersler alarak yetişen Schrödinger daha sonra Viyana Üniversitesi'ne girerek başarılı bir öğrenci oldu. 23 yaşında doktorasını bile tamamlamış bulunuyordu.


  Birinci Dünya savaşında topçu subayı olarak görev yaptı. Almanya'da Stuttgart Üniversitesi'nde profesörlük yaptı. Schrödinger, elektronun davranışını matematik bir formülle ifade etmeye uğraştı. Bu çalışmaları nedeniyle 1933 yılı Nobel Fizik Ödülü ile onurlandırıldı. Berlin Üniversitesi'nde kuramsal fizik profesörü olduğu yıl Hitler'in iktidara gelmesi üzerine ülkesine geri döndü. 1938 yılında Nazi yönetimi Avusturya'yı işgal edince İngiltere'ye daha sonra İrlanda'ya geçti ve Dublin'de profesörlüğe başladı.

  Ay'ın görünmeyen tarafındaki dev Schrödinger krateri, ismini bu fizikçiden alır. 1993'te Viyana'da kurulan Uluslararası Matematiksel Fizik Enstitüsü'ne Erwin Schrödinger adı verilmiştir. Avusturya'da 1983-1997 arasında tedavülde bulunan 1000 Schilling banknotlarının üzerine Schrödinger'in resmi basılmıştır.  69 yaşında yurt özlemi duyan Schrödinger, Viyana'ya döndü. Birleşik alan teorisi ve genel görelilik kuramı üzerinde çalışmaya devam etti.1961 yılında yayımlanan son kitabı Dünya Görüşüm'de hinduizm felsefesine oldukça yakın olan kendi dünya görüşünü anlattı.


  Atomun parçaları olan elektronların davranışlarının matematik formüllerle ifade edip dalga mekaniğini kurmasıyla tanınan Avusturya'lı fizikçi Erwin Schrödinger, 4 Ocak 1961 yılında tüberküloz nedeniyle hayata gözlerini yumdu.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Erwin Schrödinger olarak tanına bu ünlü kişinin gerçek adı aslın da Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger şeklindedir. bunu dışında bilindiği gibi kendisi çok başarılı ve ünlü bir fizikçidir. bunu dışında bu fizikçi bilindiği gibi kuantum mekaniği zerinde pek çok çalışmalar yapmış ayrıca yapmış olduğu bu alışmalar sonucu da nobel ödülü almış olan bir isimdir.
+ Yorum Gönder