+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Yahya Kemal Beyatlı Paris yılları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yahya Kemal Beyatlı Paris yılları
  Yahya Kemal Beyatlı Paris yılları

  Paris yıllarında Ahmet Rıza, Sami Paşazade Sezai, Mustafa Fazıl Paşa, Prens Sabahattin, Abdullah Cevdet, Abdülhak Şinasi Hisar gibi Jön Türklerle tanıştı. Hiç dil bilmeden gittiği bu kentte hızlı bir şekilde Fransızca öğrendi. 1904 yılında Sorbonne Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi bölümüne kaydoldu. Okulda ders veren tarihçi Albert Sorel’den etkilendi.
  yahyakemalbeyatlparisyl.jpg
  Okul hayatı boyunca derslerinin yanısıra tiyatro ile ilgilendi; kütüphanelerde tarih hakkında araştırmalar yaptı; Fransız şairlerin kitaplarını inceledi. Tarih alanındaki incelemeleri sonucu 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı’nın Türk tarihinin başlangıcı sayılması gerektiği görüşüne vardı. Araştırmaları ve sosyal etkinlikleri derslere zaman ayırmasını ve sınavlarda başarılı olmasını engelleyince bölüm değiştirerek Edebiyat Fakültesi’ne geçti ancak bu bölümden de mezun olamadı. Paris’te geçirdiği dokuz yılda tarih bakışı, şairliği, kişiliği gelişti[2].
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yahya Kemal Beyatlı bilindiği gibi türk edebiyatının en önemli sanatçılarından biridi.r bunun dışında Yahya Kemal Beyatlı milli edebiyatın bağımsız yazarlarından biridir. bunun dışında bindiği gibi Yahya Kemal Beyatlı sembolizmden etkilenmiştir. son olarak Yahya Kemal Beyatlı nazım ile düz yazının yakınlaşmasına karşı çıkmıştır.
+ Yorum Gönder