+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Füreya Koral kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Füreya Koral kimdir

  Füreya Koral kısa yaşamı

  Füreya Koral 1.jpgFüreya Koral.jpg


  Türk seramik sanatçısı. Özellikle çinicilik konusundaki gelişkin tekniğiyle, Doğu ve Batı sanatlarının bir bireşimine varmıştır.

  Füreya Koral İstanbul'da doğdu. 1927'de Notre Dame de Sion Kız Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi'nde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne devam etti. Özel keman dersleri aldı. 1940-1944 arasında müzik eleştirileri yazdı, çeviriler yaptı. 1947'de Lozan'da seramik çalışmalarına başladı. Ardından tanınmış Fransız seramikçi Serré'nin desteği ile, Paris'te özel bir seramik atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. İlk seramik ve taşbaskı sergisini 1951'de Paris'te açtı. Aynı yıl yurda döndü, Maya galerisinde yapıtlarını sergiledi. Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli sergilere katıldı, ödüller aldı.

  Füreya Koral, soyuttan gerçeküstüne uzanan ve zaman zaman yerelliğe ağırlık veren bir anlatım çeşitliliği içinde seramik panolar, üç boyutlu yapıtlar, vazo, tabak vb. gibi günlük yaşamda kullanılacak ürünler gerçekleştirmiştir. Özellikle çinicilik konusundaki bilgisi ve yetkin işçiliği yapıtlarında Doğu ve Batı sanatını başarılı bir biçimde birleştirilmesine olanak vermiştir.

  YAPITLAR (başlıca): Marmara Oteli lobisinde duvar panosu, 1960, Ankara; Ulus Çarşısı'nda duvar panoları, 1962, Ankara; Tam Sigorta Binası'nda duvar panoları, 1969; İstanbul; Manifaturacılar Çarşısı'nda duvar panosu, 1969, Unkapanı/İstanbul; Divan Pastanesi'nde duvar panosu, Taksim/İstanbul.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Füreya Koral resimlerine de baktığınız zaman göreceksiniz kendisi çok yetenekli ve ünlü bir seramik tasarımcısıdır. bunun dışında Füreya Koral aslın da sanatçı bir aileden gelmektedir. bunun dışında bu sanata başlamasının nedeni yakaşlanmış olduğu hastalıktır. bu hastalık boyunca rahatlamak için bu işe başlamıştır.
+ Yorum Gönder