+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Prof. Dr. Abdullah Atalar Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Prof. Dr. Abdullah Atalar Kimdir
  Prof. Dr. Abdullah Atalar kısa yaşamı

  Prof. Dr. Abdullah Atalar Kimdir.jpg  1954 yılında Gaziantep de doğan Abdullah Atalar, lisans eğitimini 1974 yılında ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü de tamamladı. Stanford Üniversitesi de (California) 1976 yılında yüksek lisansını tamamlayan, 1978 yılında doktora derecesini alan Atalar, 1979-1980 yıllarında Stanford Üniversitesi ve Hewlett Packard Laboratuvarlarında çalışmalar yaptı. ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü de, 1980-1981 yılları arasında araştırma görevlisi, 1981-1982 yıllarında asistan profesör olarak çalışan Atalar, 1982-1983 yıllarında Almanya Ernst Leizt Wetlzar GmbH e araştırma mühendisi olarak bulundu. ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü de, 1983-1986 yılları arasında yardımcı doçent, 1986-1990 yılları arasında da doçent olarak çalışan Atalar, 1980-1987 yılları arasında ASELSAN a danışmanlık yaptı. Bilkent Üniversitesi de 1990 yılında profesörlüğe yükselen Atalar, 1990-1995 yılları arasında Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yaptı. 1995-1996 ve 1997-2000 yıllarında Stanford Üniversitesi de konuk profesör olarak bulunan Abdullah Atalar halen, 1996 yılında getirildiği Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

  Prof. Dr. Abdullah Atalar, Aralık 2003 den bu yana TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesidir.

  YÖK Genel Kurulunca, Bilkent Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın getirildiği bildirildi.
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurul toplantısı sona erdi.
  Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Bilkent Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak önerilen Prof. Dr. Abdullah Atalar ile ilgili olarak olumlu görüş bildirilmesine karar verildiği belirtildi.
  Toplantıda, Bilkent Üniversitesi Rektörlüğünün, üniversitenin adının ”İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi” olarak değiştirilmesi konusundaki teklifinin de ele alındığı ifade edilen açıklamada, konunun olumlu olarak değerlendirildiği kaydedildi.

  Açıklamada, ‘’son yargı kararı üzerine ÖSYS sistemine ilişkin olarak bir çalışma yapılması ve bu çalışmanın müteakip Genel Kurul toplantısında değerlendirilmesine karar verildiği” bildirildi.

  Açıklamaya göre, toplantıda 10 fakülteye dekan ataması yapıldı. Atama yapılan fakülteler ve dekan isimleri şöyle:

  ”Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi: Prof. Dr. Rahmi Er; Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi: Prof. Dr. Vedat Peştimalcı; Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi: Prof. Dr. Mehmet Cem Keçik; Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi: Prof. Dr. Rüstem Kaya; Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Prof. Dr. Mustafa Türkmen; İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi: Prof. Dr. Cenap Ş. Özben; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi: Prof. Dr. Fehmi Yazıcı; Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi: Prof. Dr. Ayhan Öztürk; Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi: Prof. Dr. Sıddıka Nilay Keskin; Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Prof. Dr. Yüksel Akkaya.”

  BEŞ DEVLET ÜNİVERSİTESİ KURULMASI
  Toplantıda, iki vakıf üniversitesinin mütevelli heyet başkanlıklarının, üniversitelerinin fakültelerine dekan atanmasına yönelik tekliflerinin de değerlendirildiği, tekliflere olumlu görüş bildirildiği kaydedildi. Buna göre, İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi dekanlığına Prof. Dr. E. Turhal Tunalı, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığına Prof. Dr. Ayşe Ayça Vitrinel atandı.

  Genel kurul toplantısında ayrıca, ”İstanbul’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir’de İzmir Turgut Reis Üniversitesi, Konya’da Konya Üniversitesi, Kayseri’de Kayseri Üniversitesi ve Erzurum’da Erzurum Üniversitesi” isimleriyle beş devlet üniversitesinin kurulmasına ilişkin görüşün Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirilmesine karar verildi.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Prof. Dr. Abdullah Atalar blindiği gibi bir türktür ve bunun dışında bilindiği gibi aynı zam da elektrik elektronik mühendisliği okumuş biridir. bunu dışında Prof. Dr. Abdullah Atalar ODTÜ üniversitesibilken üniversitesi , standford üniversitesi gibi pek çok yerde çalışmıştır.
+ Yorum Gönder