+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Çakırcalı mehmet efe Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çakırcalı mehmet efe
  Çakırcalı mehmet efe kısa yaşamı

  Çakırcalı mehmet efE1.jpg

  •Çakıcı Efe , Hür Efe Matbaası, Konak, İzmir, 2002)
  •.'in de, genç bir gazeteci olduğu dönemde, 1950'li yıllarda. Çakırcalı Mehmet Efe hakkında kapsamlı bir araştırması yayınlanmıştır.

  Çakıcı" olarak da bilinen dönemin en büyük eşkiyası olarak nitelenen Çakırcalı Mehmet Efe'nin mezarı Kayaköy Mezarlığı'nda bulunuyor. Çakırcalı Mehmet Efe; ünlü yazar Yaşar Kemal'in deyimiyle Türk ve dünya tarihinin en büyük eşkiyalarından biri, belki de birincisidir. Ege bölgesi başta olmak üzere; Türkiye tarafından bilinen Çakırcalı'nin yaşamı, bazı yabancı araştırmacı ve yazarların bile ilgisini çekmiştir.
  Cakircali Mehmet Efe kimdir? 1872 yilinda Ödemis'in Ayasurat (Türkönü) köyünde dogdu. yörük asiretindedir. Babasi Ahmet Efe, birkac kez daga cikinca kolluk kuvvetlerince öldürüldü. Cakircali o tarihlerde onbir yaslarinda bir cocuktur. Babasinin öcünü almak hirsiyla yetisir. Yirmibes yaslarinda da bes kisilik bir cete kurarak daga cikar. Izmir, Aydin ve Mugla yörelerinde yaklasik olarak onbes yil kadar eskiyalik yapar. Bu süre icinde sksen kadar catismadan sag ciktigi ve bin kisinin üzerinde insani da öldürdügü belirtiliyor. Zenginlerden soydugunu, fakir köylülere dagitmasi onun halk arasinda efsane olarak anilmasina nednen olmustur. Ayrica bu kadar catismadan sag olarak kurtulmasinin sebebi ise cok zeki biri olamak ve cok iyi silah kullanilmasidir. Bunlarin yaninda, köylülerin zengin kisilerin cesme, cami ve benzeri seyler yaptirmasi köy halki tarafindan taktirle karsilanmistir.
  Cakircali ve Kayaköy Cakircali Mehmet Efe ile akrabasi ve eskiyalik döneminde bas kizani olacak olan Haci Mustafa hacı Mustafanın oğularından yusuf aile arasından çıkıp diyarbakır silvan ilçesine göç etmiştir ve bir haber alınanamıştır daga cikmadan önce cezaevine düserler. Cezalarinin tamamlayip dönme zamani gelir. Cakircali'nin dayisi, trenle Ödemis yönüne gelmekte olan Cakircali ile akrabasi Haci Mustafa'yi Haciilyas Köyü (Ilkkursun) tren istasyonunda asagi indirir. Cünkü ileride kendilerine tuzak kuruldugunu söyler. Bundan dolayi Kayaköy'de bir süre kalmalarini, buranin halkinin da yörük oldugunu ve insana iyi davrandiklarini anlatir. Böylece Cakircali ile Haci Mustafa Kayaköy'e ulasirlar. Zamanla Kayaköy'ü severler. Buranin zengin ve ileri gelen kizlarindan ikinci evliliklerini yaparlar yani Kayaköy'ün enistesi olurlar. Asil eskiyalik dönemi bundan sonra baslar. Kayaköy'de de birkac önemli olay olmustur. Bunlardan en önemlisi Cakircali'nin Kayaköy'ün asginda bulunan bir mevkide yaklasik onbes kadar kolluk kuvvetlerinden olan güvenlik kuvvetini pusu kurarak öldürülmesidir.
  Cakircali ve Haci Mustafa Cakircali ile bes kizani Mustafa yakin akrabadir. Ayni zamanda eskiyalik hayatlai boyunca birbirinden hic ayrilmamislardir. Kayaköy'de halen hem Cakircali'nin hem de Haci Mustafa'nin torunlari sagdir. Bir defasinda Tire'deki Gülcüler'in yeri olarak bilinen yere baskin yapilir. Cakircali elde edilen altinlarin kizanlar arsinda esit olarak dagitilmasini ister. Buna Haci Mustafa karsi cikar. Kendilerine biraz daha verilmesini ister. Bunun üzerine Cakircali su sözü söyler:"Ak köpegin, pamuk pazarina zarari olur". Bundan yakin akraba olduklari hem de Haci Mustafa yas olarak biraz daha büyük oldugu icin Haci Mustafa'nin Cakircali'ya biyiginin gür ve uzun olmasindan dolayi "Kocabiyik" diye hitap ettigi, Cakircali'nin ise Haci Mustafa'ya "Haci" olarak seslendigi kaynaklardan ortaya cikmistir.
  Cakircali'nin öldürülmesi Cakircali'nin ölümüyle ilgili görüs halk arasinda ki söylentiye göre ise bas kizani Haci Mustafa tarafindan öldürülmüstür. Fakat öldürülme yeri ve yili kesimdir: 1912 Nazilli yakinlarindaki Karimcalidag denilen bölgede öldürülmüstür. Halk arasindaki öldürülmüs fikri söyledir: Cakircali ve kizanlari pusuya yatarlar. Cakircali kizanlarina:"Su caliligin arasindan kim gecerse vurun" talimatini verir. Bunun üzerine kendisi oradan belki kasitli, belki de farkinda olmadan gecer ve Haci Mustafa tarafindan vurulur. Ölmesiyle birlikte Haci Mustafa bir cirpida onun taninmamasi icin basini keser. Öteki kizanlardan biri de hemen silahina davranarak "Efenin basini nasil kesersin" diyerek Haci Mustafa'ya ates eder. Böylece Haci Mustafa kolundan sakat kalir ve colak olur. (Haci Mustafa'nin mezarda Elmabag'dadir). Basi olmayan cesedi ilk karisi tarafindan taninsa da Cakircali oldugu hakkinda pek ipucu vermemistir. Cakircali'nin ölümünden sonra kizanlarini tamamen dagitmak icin resimdeki yapi ve cevresindeki evler gaz dökülerek yakilmaya calismistir.
  Mezarin Nakli Cakicali'nin mezarinin üzerinden yol gecmesi sonucu, 1947 yilinda enistesi Mehmet Akkas tarafindan Kayaköy Mezarligi'na nakil ettirilir. Mezar tasindan da alasilacagi gibi bu tarihten beri Kayaköy Mezarligi'nda yatmaktadir.
  Sonuc Hem kim olursa olsun Cakircali Mehmet Efe, bir döneme adini yazdirmis önemli bir sahsiyetidir. Asagidaki türkü de onun adina yakilmistir:
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Çakırcalı Mehmet Efe 1872 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ege efelik kültürünün en ünlü simalarından biridir.17 Kasım 1911 tarihinde İzmir de vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


çakırcalı mehmet efe,  çakıcı mehmet efe,  çakıcı efe,  cakircali mehmet efe,  çakırcalı efe,  ÇAKIRCALI EFE