+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Pamukçulu osman güreşçi kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Pamukçulu osman güreşçi kimdir
  Pamukçulu osman güreşçi kısa yaşamı

  Aliço, gelmiş geçmiş yağlı güreş pehlivanlarının en büyüklerinden biridir. Ve en uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını üzerinde tuttuğu gibi güreş hayatının uzunluğu ile de erişilmesi imkânsız bir rekora sahiptir. Şumnu’nun Oluklar nahiyesinin Yeni köyünde doğmuş, İpsala’nın Koyunyeri köyünde ölmüştür.

  Bundan 140 yıl kadar önce güreş âlemimizde parlayan Aliço’nun saçları gençliğinde döküldüğünden “ Kel Aliço” namı ile şöhret kazanmış, bir ara saraya da intisap ederek güreş meraklısı Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz’in başpehlivanı olmuştur.

  pamukculu osman pehlivan.jpg

  56 yaşına kadar güreşmiş bulunan Aliço 26 yıl Kırkpınar’da birinciliği kimseye bırakmamıştır. İstanbul’da Ihlamur sarayında Pamukçulu Osman pehlivanla beraber çekilen fotoğrafı alttadır. Pamukçulu Osman pehlivan da Şumnu yakınlarında Pamukçu köyünde doğmuş ve Çorlu yakınlarında bir köyde vefat etmiş başpehlivanlarımızdan biridir. Kendisinin Aliço ile sekiz kadar güreşi vardır ve Aliço onu yenmeye muvaffak olamamıştır. Bu da kendisinin değerini ortaya koymaktadır. Her iki pehlivan da Şumnu’lu yani Deliorman’lıdır.
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  güreş yapan en iyi pehlivanlar arasındadır.kolay kolay kimsenin kıramayacağı bir rekora sahiptir.elli altı yaşına kadar güreşmiştir.Ve yirmi altı yıl boyunca birinciliği kimseye vermemiştir.
+ Yorum Gönder


pamukçulu osman pehlivan,  pamukçulu osman pehlivan kimdir,  pamukçulu osman pehlivanın güreşleri,  pamukçu osman pehlivan,  pamukçulu osman pehlivan hayatı,  pamukçulu osman