+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Bruce Willis Hayatı ve Filmografileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bruce Willis Hayatı ve Filmografileri
  Bruce Willis filmleri

  Sinema dünyasındaki başarısında, korkusuz ve atılgan bakışlarını çocuksu ve ****i gülümseyişi ile bütünleştirebilmesinin önemli rolü olan Bruce Willis, 1988 yapımı " Die Hard " ( Zor Ölüm ) ile Hollywood'un vazgeçilmez kahramanları arasına girmiş, oynadığı filmlerin yanı sıra Demi Moore'la 11 yıl süren çalkantılı evliliği ile de sürekli gündemde kalmayı başarmıştı
  qhgb.jpgOrdu mensubu bir babanın oğlu ve dört kardeşin en büyüğü olarak Almanya'nın Idar-Oberstein bölgesinde dünyaya gelen Willis, 1957 yılında babasının görevinin sona ermesi üzerine ailesiyle birlikte Amerika'ya yerleşti. Okul yılları boyunca oldukça aktif olan Willis, öğrenci konseyinin başkanlığının yanı sıra çeşitli drama kulüplerinde görevler alıyordu. Üniversiteye gitmek yerine hemen iş hayatına atılmayı tercih eden aktör, Du Pont adlı bir fabrikada ulaştırma görevlisi olarak işe başladı.

  Fabrikada yaşanan bir iş kazasıyla birlikte, geleceğe dair beklentileri ve umutları olduğunu fark eden Willis hayatının geri kalanını mavi gömlekli bir işçi olarak geçirmemeye karar verdi. Blues müziğine karşı duyduğu sevgi onu R&B adlı bir lokalde armonika çalmaya yöneltti. Daha sonraları çeşitli yerlerde güvenlik görevlisi olarak çalışan aktör, tiyatroya olan merakının tekrar canlanması üzerine Montclair Devlet Koleji'nde drama eğitimi almaya başladı. Bir süre Broadway oyunlarında yer aldıktan sonra yeteneğini sinemada kullanmaya karar verdi ve Manhattan'ın yolunu tuttu.

  New York'taki ünlü oyuncuların mekanı olarak ünlenen Cafe Central'da çalışan Willis, korkusuzca bir filmde rol kapmanın yollarını aradı. En sonunda iyi bir fırsat yakalamayı başaran aktör, acemiliğini " Heaven and Earth "te yendikten sonra ilk önemli çıkışını Sam Shepard'ın 1984 yapımı " Fool for Love " adlı filminde gerçekleştirdi. " Miami Vice " dizisinin bir bölümünde CIA bağlantılı bir tetikçiyi canlandırdıktan sonra ulusal anlamdaki ününü Levis 501 reklamlarıyla yakaladı.

  " The Verdict " ve " The First Deadly Sin " gibi filmlerde oynadıktan sonra Los Angeles'a geçen aktör, 1985 yılında Madonna'nın da yer aldığı " Desperately Seeking Susan " adlı filmde rol aldı. Buradaki macerası da kısa süren Willis, New York'a geri döndü ve ABC kanalının yeni dizisi " Moonlighting "de oynamaya başladı.

  1987 yılında " Stakeout " adlı filmde birlikte oynadığı Demi Moore ile Blake Edward'ın " Blind Date " filmini bitirdikten sonra evlenen Bruce Willis, Hollrwood'daki starlık mertebesine " Die Hard " ile adım attı. Filmin hem eleştirmenler safında tutulması hem de gişede yapımcıların yüzünü güldürmesi ile bir anda aranan yıldızlar arasına girdi.

  Bu filmin ardından yükselişe devam eden aktör, 1989 yılında " Look Who's Talking "de sinema kariyeri boyunca gösterdiği en büyük performansı gösterdi. Aynı sene " Die Hard 2 "de oynayadıktan sonra " Bonfire of the Vanities " ile " Billy Bathgate " gibi vasatı geçmeyen filmlerde göründü. Senaryosu kendi yazdığı bir öyküye dayanan " Hudson Hawk " usta bir mücevher hırsızını canlandıran aktör, gişe başarılı bir diğer filmi " The Last Boy Scout "ta oynadı.

  Oynadığı hemen her filmle seyircilerin beğenisini kazandığı için Hollywood yapımcılarının kazançlı bir yatırım olarak gördükleri Willis, " Striking Distance " ile bu ününe gölge düşürdü. " Death Becomes Her " ve " North " gibi seyirciyi sürükleyemeyen filmlerle değer kaybeden oyuncu, 1994 yılında Quentin Tarantino imzalı " Pulp Fiction " ile muhteşem bir dönüş yaptı. Kaybetmesi için anlaşma yaptığı mafyayı dolandırarak sevgilisi ile kaçmayı planlayan bir boksörü canlandıran Willis, bu filmle yakaladığı trendi " Nobody's Fool " devam ettirdi.

  1995 yılında Brad Pitt ile birlikte rol aldığı " Twelve Mon***s " ile serinin üçüncü filmi " Die Hard a Vengeance "ın gişedeki başarısı ile yeniden vazgeçilmezler arsına dahil olan aktör, iki yıl sonra Luc Besson'un " The Fifth Element "inde Milla Jovovich ile başrolü paylaştı. 1998 yazının hit filmlerinden " Armageddon " dünya çarpmak üzere olan meteoru yok etmek için kendini feda eden bir babayı canlandırdı.

  1998'in Haziran ayında uzun bir süredir magazin dünyasını meşgul eden evlliliğine son noktayı koyan aktör, Demi Moore'suz devam eden yaşamının ilk filmi " The Sixth Sense "te hayaletler gördüğünü iddia eden küçük bir çocuğa yardımcı olmaya çalışan bir psikologu canlandırdı.

  Filmin beklenmedik bir şekilde gösterdiği gişe başarısıyla oynadığı her filmi kazandıracağını ispat eden Bruce Willis, Alan Rudolph'un Kurt Vonnegut'un aynı adlı romanından uyarladığı 1999 yapımı " Breakfast of Champions "adlı filmde Nick Nolte ile başrolü paylaştı.

  2000 yılında romantik drama " The Story of Us "da rol alan aktöre, filmde bir diğer yıldız Michelle Pfeiffer eşlik etti. Willis'in " İçimdeki Çocuk "taki rol arkadaşı ise, 8 yaşındaki Spencer Breslin idi. Ünlü aktör filmde günün birinde sekiz yaşındaki haliyle karşılaşan imaj danışmanı Russ Duritz'i canlandırdı.

  Willis'in 2000 yılında rol aldığı bir diğer film, " Altıncı His "in yönetmeni M. Night Shyamalan tarafından yönetilen " Ölümsüz " ( Unbreakable ) oldu. Filmde Samuel L. Jackson ile başrolleri paylaşan Willis, bir tren kazasından tek sağ çıkan kazazede David Dunne karakterini canlandırdı.

  2001 yılında Barry Levinson'un yönettiği " Bandits " filminde Billy Bob Thornton ve Cate Blanchett ile birlikte kamera karşısına geçen aktör, " Hart's War " isimli savaş dramında savaş kahramanı Yüzbaşı William McNamara olarak kamera karşısına geçti. Aktörün son çalışmaları arasında " Hostile Rescue " isimli film yer alıyor

  Filmografi
  2003 Hostile Rescue
  2002 Hart's War
  2001 Bandits
  2000 Disney's the Kid
  2000 Unbreakable
  1999 The Story of Us
  1999 The Sixth Sense
  1999 Breakfast of Champions
  1999 Franky Goes to Hollywood
  1998 The Siege
  1998 Armageddon
  1998 Mercury Rising
  1997 The Jackal
  1997 The Fifth Element
  1996 Last Man Standing
  1995 Twelve Mon***s
  1995 Die Hard: With a Vengeance
  1994 Nobodys Fool
  1994 Pulp Fiction
  1994 Color of Night
  1992 Death Becomes Her
  1992 The Player
  1991 The Last Boy Scout
  1991 Hudson Hawk
  1991 Billy Bathgate
  1991 Mortal Thoughts
  1990 The Bonfire of the Vanities
  1990 Die Hard 2
  1990 Look Whos Talking Too
  1989 In Country
  1989 Look Whos Talking
  1988 Die Hard
  1988 The Return of Bruno
  1988 Sunset
  1987 Blind Date
  1987 Moonlighting ( TV dizisi )
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Amerikalı olan Bruce Willis, Altın küre ve Emmy Ödülü almış olan Müzisyen ve sinema oyuncusudur. İlk oynadığı dizide meşhur olmuş ve sinemaya adım atarak çok önemli projelerde oynamıştır. Üç çocuk babasıdır ve hala en çok izlenen sinema flimleri arasında kendi oynadığı flimler vardır.
+ Yorum Gönder