+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Brad Pitt Hayatı ve Filmografileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Brad Pitt Hayatı ve Filmografileri
  Brad Pitt Hayatı ve Filmografileri
  Gerçek adı William Bradley Pitt olan aktör, 1963 yılında Oklahama’da dünyaya geldi. Okul müşaviri bir anne ile taşımacılık şirketinde çalışan bir babanın üç çocuğundan biri olan Brad Pitt, ailesinin Missouri’ye taşınmasıyla birlikte Kickapoo Lisesi’nde okumaya başladı. Okul yıllarında her Amerikalı genç gibi, beyzbol, koro, tiyatro ve politikaya ilgi duyan Pitt’in en büyük tutkusu sinemaydı.

  lbht.jpg
  Gazetecilik ve reklam eğitimi için Missouri Üniversitesi’ne giren aktör, 1987 yılında mezun olması için yalnızca iki kredisi kalmışken okuldan ayrıldı. Film yıldızı olmayı kafasına koyan Pitt, arabasına atladı ve California’nın yolunu tuttu. Cebinde yalnızca 325 dolarla Los Angeles’a kadar giden çılgın genç, ufak tefek işlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalıştı.

  Ailesine Pasedena’daki Sanat Okulu’nda okuduğunu söyleyen aktörün en büyük hayali ileride büyük bir yıldız olup ailesinin yüzünü kara çıkarmamaktı. Garsonluktan şoförlüğe, araba tamirciliğinden tavuk kıyafetiyle broşür dağıtmaya kadar pek çok iş yapan Pitt, ilk rolüne “ Dallas ” dizisiyle kavuştu. Hormonlarıyla hareket eden bıçkın bir delikanlıyı canlandıran aktör, “ Happy Together ” ve ardından “ Cutting Class ” adlı vasatı geçemeyen filmlerde oynadı.

  İlk ciddi oyunculuk deneyimini “ Thelma and Louise ”de yaşayan Pitt, Geena Davis’e ilk orgazmını yaşatan bir gezginciyi canlandırdı. Bu filmin ardından “ Too Young to Die? ” adlı TV filminde oynayan genç aktör, rol arkadaşı Juliette Lewis ile yaşamaya başladı. Üç sene birlikte olan Pitty-Lewis çifti, belki de Hollywood tarihindeki en uzun birlikteliklerden birine imza attılar. Çift, birlikte “ Kalifornia ” filminde oynadıktan sonra ayrıldı.

  1994 yapımı “ Legends of the Fall ” adlı epik filmde romantik bir karakteri canlandıran Pitt, oyunculuğundan ziyade yakışıklılığıyla dikkat çekti. People dergisinin “ Yaşayan En ****i Adam ” ilan ettiği aktör, Neil Jordan’ın yönetmenliğini üstlendiği “ Interview With the Vampire ”de Tom Cruise ve Antonio Banderas gibi gözde oyuncularla birlikte oynadı. 1992 yılında oynadığı Robert Redford’un “ A River Runs Through It ” adlı filminden bu yana en iyi performansını sergileyen Pitt, bu filmle elindeki potansiyel yeteneğin farkına vardı.

  Başrollerinde Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi çok büyük oyuncuların yer aldığı “ Seven ” adlı gerilim filminde, ruh hastası bir katilin peşinden koşan çaylak bir polisi canlandırdı.

  Yönetmenliğini David Fincher’ın üstlendiği filmde oldukça başarılı bulunan aktör, filmde karısını canlandıran Paltrow ile uzun bir birlikteliğe ilk adımını attı. Paltrow ile yaklaşık iki buçuk yıl birlikte olan aktör, bir ara nişanlılık devresi geçirmiş olmasına rağmen ilişkiyi noktaladı. Pitt, 2000 yılı içerisinde “ Friends ” dizisinin sevimli kahramanı Jennifer Aniston ile evlendi.

  Terry Gilliam’ın fantastik bilim kurgusu “ 12 Mon***s ”de bir akıl hastasını canlandıran Pitt, 1997’de “ The Devil’s Own ” adlı filmde karizmatik bir I.R.A. liderini oynadı. “ Seven Years in Tibet ” filminde Avusturyalı gezgin Heinrich Harrar’ı canlandıran aktör, ününü giderek arttırarak film başına 10 milyon dolar alabilen bir yıldız haline geldi.

  Martin Brest’in kasvetli filmi “ Meet Joe Black ”de ölümü canlandıran Brad Pitt, 1999 yılında “ Seven ”ın yönetmeni David Fincher ile ikinci kez bir araya geldi ve “ Fight Club ” adlı filmde rol aldı. Edward Norton ve Helene Bohem Carter ile birlikte başrolü paylaşan aktör, Chuck Palahniuk’un romanından uyarlanan ve tüketim toplumunu acımasızca eleştiren filmde Tyler Durden isimli bir sabun satıcısını canlandırdı.

  2000 yılında " Snatch " filminde farklı bir tarzla karşımıza çıkan aktör, 2001'de üç başarılı filmde rol aldı: " The Mexican ", " Oceans's Eleven " ve " Spy Game " Filmleri

  Mr. and Mrs. Smith (2005) - John Smith rolünde
  Ocean's Twelve (2004) - Rusty Ryan rolünde
  Troy (2004) - Achilles rolünde
  Sinbad: Legend of the Seven Seas (2003) (Seslendirme) - Sinbad
  Confessions of a Dangerous Mind (2002) - Brad, 1 numaralı Yarışmacı rolünde
  Full Frontal (2002) - Brad/Kendisini oynuyor
  Ocean's Eleven (2001) - Rusty Ryan rolünde
  Spy Game (2001) - Tom Bishop rolünde
  The Mexican (2001) - Jerry Welbach rolünde
  Snatch. (2000) - Mic*** O'Neil rolünde
  Fight Club (1999) - Tyler Durden rolünde
  Meet Joe Black (1998) - Joe Black rolünde
  The Dark Side of the Sun (1997) - Rick rolünde
  Seven Years in Tibet (1997) - Heinrich Harrer rolünde
  The Devil's Own (1997) - Rory Devaney/Francis Austin McGuire rolünde
  Sleepers (1996) - Michael Sullivan rolünde
  Twelve Mon***s (1995) - Jeffrey Goines rolünde
  Se7en (1995) - Detective David Mills rolünde
  Legends of the Fall (1994) - Tristan Ludlow rolünde
  Interview with the Vampire (1994) - Louis de Pointe du Lac rolünde
  The Favor (1994) - Elliott Fowler rolünde
  True Romance (1993) - Floyd rolünde
  Kalifornia (1993) - Early Grayce rolünde
  Contact (1992) - Cox rolünde
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Gazetecilik okurken çok istediği Aktörlük mesleğini yapması için önüne fırsat çıkmış ve ailesinden izin alarak Hollywooda gelerek Güzel Sanatlar Akademisinde okumuştur. İlk başlarda küçük roller de oynamış ancak bir dergi tarafından yılın en seksi erkeği seçilince hayatı değişmiştir.
+ Yorum Gönder