+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Alex Proyas Hayatı ve Filmografi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Alex Proyas Hayatı ve Filmografi
  Alex Proyas kısa yaşamı

  “ Bana öyle geliyor ki; bizi insan yapan şey ruh. Ruh var mı ve insanlık nereden geliyor ? Birey olarak giyiniyoruz ve belli bir şekilde hareket ediyoruz. Bu gerçekten biz olan değiliz – bu daha başka bir şey, bizi biz yapan şey başka bir yerden gelen bir ruh. Bu öz, var olmayı sürdürüyor ve fiziksel yaşamın devamını sağlıyor. Ölüyorsunuz, ışıklar sönüyor ve hepsi bu kadar; buna inanmak gerçekten çok zor. Bu bence en korkunç varoluş kavramı – Bunu kabul edemem. ”

  gd2y.jpg
  Mısır doğumlu yönetmen Alex Proyas, üç yaşından beri Sydney’de yaşıyor. 17 yalında Avustralya Film ve Televizyon Okulu’na kabul edilen Proyas, ilk yılında çektiği “ Groping ” adlı kısa metrajlı filmle dikkatleri çekmeyi başardı. Film, Londra Film Festivali En İyi Kısa Film, Sydney Film Festivali En İyi Kısa Film ve Melbourne Film Festivali Boomerang Ödülü gibi uluslar arası ödüllerin sahibi oldu. 1982 yılında “ Spirits of the Air, Gremlins of the Clouds ” adlı ilk uzun metrajlı filmini gerçekleştiren yönetmen, bu filmle de pek çok festival ödülünün sahibi oldu.

  okulunun ikinci yılında Meaningful Eye Contact adlı yapım şirketini kurdu. Los Angeles’daki Propaganda Filmleri ve İngilitere’deki Limelight Filmleri ile anlaşma yaparak pek çok ortak yapım içerisinde yer aldı. INXS, Crowded House, Fleetwood Mac, Cutting Crew ve Rick Springsfield gibi mizsyenlere video klip çeken yönetmen, aynı zamanda Nike, Coca Cola, Pepsi, Swatch, Nissan, Kleenex, Castrol, Philips ve daha birçok büyük şirketin reklam filmlerini gerçekleştirdi.

  Kariyerine müzik videoları ve reklam filmleri yaparak devam eden Proyas, 1994 yılında James O’Barr’ın punk çizgi romanından uyarlanan “ The Crow ” adlı filmle sinemadaki ikinci deneyimini yaşayan Proyas, film noir türünün en iyi örnekleri arasında gösterildi. Filmin bir diğer ilginç özelliği ise, başrol oyuncusu Brandon Lee’nin çekim sırasında kaza sonucu hayatını kaybetmesiydi. Yönetmen, 1998 yılında başrollerinde Rufus Sewell, William Hurt ve Kiefer Sutherland’in yer aldığı “ Dark City ” adlı ikinci bir film noir tarzı filmini gerçekleştirdi. Olağanüstü mekan tasarımları, akışkan kurgusu ve de baştan sona yanılsamalarla dolu ilginç senaryosuyla oldukça beğeni toplayan film, kendi ırklarının devamı için insanlar üzerinde deneyler yapan ve de bunun için hayali bir dünya tasarlayan uzaylılar ile bu durumu fark eden John Murdoch adlı bir adamın arasındaki mücadeleyi anlatıyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Alex Proyas bilindiği gibi avusturalyalıdır. bunun dışında kendisi hem yönetmen hem senarist hem de bir yapımcıdır. ve bu üç alanda da ünlüdür. bunun dışında Alex Proyas bilindiği gibi yapmış olduğu bir çok çalışma ile ödül almış ola bir isimdir.
+ Yorum Gönder