+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Roma İmparatoru Augustus Dönemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Roma İmparatoru Augustus Dönemi
  Roma İmparatoru dönemi hakkında

  Augustus.jpg

  Önceleri Octavius, daha sonra Octavianus adıyla tanındı. Roma imparatorlarının hemen hemen en yücesi oydu. Julius Sezar öldürüldüğü zaman ancak on dokuz yaşındaydı. Sezar, doğumla değil de evlât edinme yoluyla aileye giren Octavianus´un büyük amcası oluyordu.

  Görünüşte, sıska çelimsiz bir hali vardı ama gerçekte, demir gibi bir iradeye sahipti ve büyük hırsları olan bir gençti.

  İkinci Triumvira döneminde, Antonius ile Lepidus devleti yönetti. Ama M.Ö. 31 yılında Antonius´a karşı kazanılan Actium Zaferi, onu Roma âleminin mutlak hâkimi yaptı.

  Octavianus önce princeps yani birinci vatandaş unvanıyla yetindi. Gerçekte bütün yetkiler elindeydi ve Augustus adını M.Ö. 27 yılında aldı (Latince, «rahipler tarafından kutsanmış» anlamına gelir). Kırk yıl süreyle çok büyük işler yaptı: komşularıyla barışı sürdürdü, güçlü bir hükümet kurdu, maliyeyi, idareyi, orduyu yeniden örgütledi. Bir yandan da din reformlarına girişti, Roma´da çok önemli bayındırlık işleri yaptırdı ve, danışmanı Maecenas´ın yardımıyla, Vergilius ve Horatius gibi yazarları korudu. Romalılar onu, bir tanrı gibi saygıyla anarlar
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Augustus, zamanla Latince'de "Majesteleri" anlamını kazanmış bir kelimedir. Dişi hali Augusta'dır. Roma İmparatorluğu ünlü Latince deyiş Imperium Romanum'un çevirisi olarak da kullanılır.
+ Yorum Gönder