+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Eşref üren kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eşref üren kimdir








  Eşref üren kimdir

  1897’de İstanbul’da doğdu. 1984’te Ankara’da öldü. Bursa Ziraat Okulu’ndan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Burada İbrahim Çallı ve Hikmet Onat atölyelerinde çalıştı. Bir süre Paris’te Andrê Lhote ve Othon Griesz’in atölyelerine devam etti(1928-1929). Yurda dönüşünde çeşitli illerde resim öğretmenliği yaptı. ^^D Grubu^^na katıldı. Resimleri bu grubun sergilerinde ve Galatasaray Sergilerinde yer aldı. Katıldığı Devlet Resim ve Heykel sergilerinin bazılarında ödül aldı(1942’de üçüncülük, 1945’te ikincilik, 1964’te birincilik). Ayrıca Venedik Bienaline, Paris (UNESCO), San Francisco ve Atina sergilerine katıldı.

  esret uren.jpg
  En tanınmış eserleri: Ankara’da Kış, Gençlik Parkı, Beynam Ormanları, Karadeniz Kadınları, Paris.

  Özellikle kent oluşumundan kesitleri işleyen peyzajlarında, Eşref Üren’in düzene açık ve sınırsız bir ifade boyutu getiren duyarlılığın canlı titreşimlerine tanık olunabilir.








 2. Ömer
  Devamlı Üye





  Eşref Üren 1897 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Önemli bir ressam ve yazarımızdır. İlkokulu ve orta okulunu Bursa da okumuştur. Birçok ödül kazanmayı hak etmiştir. 1984 tarihinde Ankara da vefat etmiştir.




+ Yorum Gönder