+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Arif Nihat Asya Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Arif Nihat Asya Biyografisi
  Arif Nihat Asya kısa yaşamı  Kısaca Hayatı: Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara), Milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü Bayrak şiirinden dolayı "Bayrak şairi" olarak da anılan Türk şairdir.


  Arif Nihat Asya.jpg

  Arif Nihat Asya İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950 yılında Seyhan (Adana), ve 1954 yılında da Eskişehir milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Milletvekilliğinden sonra tekrar bir süre daha öğretmenlik yaptı. Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı.

  Yeni İstanbul ve Babıli’de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yayınladı. Daha sonra heceli ve serbest vezinli şiirler yazdı.

  Milliyetçi şiirleriyle dikkat çeken Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle

  Eserleri:

  Şiir:Heykeltraş (1924)

  Yastığımın Rüyası (1930)

  Ayetler (1936)

  Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946)

  Kubbe-i Hadra (Mevlana üzerine) (1956)

  Kökler ve Dallar (1964)

  Emzikler (1964)

  Dualar ve Aminler (1967)

  Aynalarda Kalan (1969)

  Rubaiyyat-ı Ârif (rubailer, 1956)

  Kıbrıs Rubaileri ,Nisan ,kova Burcu,Avrupa’dan Rubailer,Şiirler,Bütün Eserleri,bayrak

  Düzyazı:Kanatlar ve Gagalar ,Enikli Kapı
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  1904'te Çatalca'da doğan Arif Nihat Asya, şiirlerinde milliyetçiliği ön plana çıkarmıştır. Son yazdığı şiirlerinde ise az da olsa mistisizme yönelmiştir. Yani şiirlerinde hep bir yenileşme çabasına girmiştir.
+ Yorum Gönder


arif nihat asya biyografisi