+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Koçi Bey Kimdir Koçi Bey ile ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Koçi Bey Kimdir Koçi Bey ile ilgili Bilgi
  Koçi Bey Kimdir Koçi Bey ile ilgili Bilgi

  Sultan Dördüncü Murad ve kardeşi Sultan ibrahim’e sunduğu risaleleri ile tanınan 17. yüzyıl Osmanlı devlet adamı. Asıl adı Mustafa olduğu söylenen Koçi beyin doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir. Gençliğinde Rumeli’de Görice kasa basından devşirilerek enderun Mektebine kabul edilen Koçi Bey, Sultan Birinci Ahmed (1603-1617)den sonra padişah olan Sultan Dördüncü Murad (1623-1640) devrinde hasodaya alındı. Padişahın itimadını kazanarak musahibi oldu. Bu sıfatla Bağdat Seferine iştirak etti. Devlet idaresinde gördüğü yolsuzlukları rapor halinde padişaha arz etti (1631).

  5nw8.jpg

  Sultan Murad’ın yerine geçen kardeşi Sultan ibrahim’in de musahip ve sırdaşı oldu. Ona da risaleler sundu (1640). Sultan ibrahim’in son günlerinde veya hemen sonra emekliye ayrılarak Görice’ye gitti. Orada vefat edip, Plamet köyünde defnedildi.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Koçi Bey Risalesi Arnavut kökenli Koçi Beyin yazdığı ve padişaha sunduğu raporların yer aldığı kitaplardır; Osmanlı devlet düzeninin dayandığı esaslara değinilmekte ve bozulmaların nedenleri ele alınmaktadır.
+ Yorum Gönder