+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Turgut Özal kaç yılında vefat etmiştir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Turgut Özal kaç yılında vefat etmiştir?
  Turgut Özal vefatı hakkında


  Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

  x7q4.jpg

  Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özalın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığı araştırılmaktadır.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olan Turgut Özal, ilk olarak Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görev aldı. 31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhurbaşkanı seçildi.
+ Yorum Gönder