+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ferdinand Magellan Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ferdinand Magellan Hakkında Bilgi
  Ferdinand Magellan Hakkında

  Ferdinand Magellan.jpg

  Ferdinand Macellan (Portekizce: Fernão de Magalhães, İspanyolca: Fernando ya da Hernando de Magallanes); (d. 1480 İlkbaharı, Sabrosa, Portekiz – ö. 27 Nisan 1521, Maktan Adası, Cebu, Filipinler), Portekizli denizci, gezgin ve kâşif. İspanya Krallığı'nın desteğiyle denize açıldı. Hikâyesi, bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta'nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır.

  Macellan son yolculuğunu tamamlayamadan Filipinler'deki Mactan Savaşı'nda öldürüldü. Ancak daha önce ziyaret ettiği Baharat Adaları'nın ötesine giderek tüm meridyenlerden geçen ilk insanlardan olmayı başardı. Büyük Okyanus'a seferi esnasında okyanusu çok sakin gördüğü için "pasifik" (sakin) ismini veren, ayrıca Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismi verilen Portekizli denizci Macellan, Büyük Okyanus'u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insandır.

  Dünyayı dolaşmak üzere denize açılan 237 (diğer bir kaynağa göre 270) denizcinin sadece 18'i İspanya'ya dönerek seyahatini tamamlamayı başardı. Bu denizcilere Macellan'ın ölümünden sonra yönetimi devralan Juan Sebastián Elcano adlı İspanyol liderlik etmiştir.

  İspanya kralına yeni topraklar sömürgeler bulmak amacıyla keşfe çıkan Magellan Dünya Turu’nu ilk tamamlayan ve Dünya’nın yuvarlaklığını kanıtlayan Magellan aslında bu turu tamamlayamadan yerliler tarafından öldürülmüştür. Turu ekibi tamamlamıştır. Kendisi Magellan boğazından ilk geçen insandır. Kendisinden sonra ilk geçen gemi Magellan’ın geçişinden tam 60 yıl sonra başarılı olmuştur. Bu anlamda yaptıklarının adı pek konamıyor.
 2. Ziyaretçi

  çok teşekkür ederim. Buna çok ihtiyacim vardi.
+ Yorum Gönder


magellan hakkında kısa bilgi,  macellan hakkında bilgi,  magellan ile ilgili kısa bilgi,  ferdinand magellan hakkında kısa bilgi,  fernando magellan,  ferdinand magellan hayatı