+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda John Cabot Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  John Cabot Hakkında Bilgi
  John Cabot Hakkında


  John Cabot.jpg.


  John Cabot ya da Giovanni Caboto (1450 - 1499) İtalyan seyrüseferci ve kâşif. 1497'de Kuzey Amerika'nın çeşitli bölgelerini keşfinin, Vikinglerin on birinci yüzyılda ulaşmalarından sonra Avrupalıların Kuzey Amerika kıtasıyla ilk karşılaşmaları olduğu kabul edilir. Birleşik Krallık ve Kanada devletleri Newfoundland Adasına ayak bastığını resmen kabul eder.

  Araştırma ve gezileriyle İngilizlerin Kanada üzerindeki hak iddialarına zemin hazırlayan Cabot, Kral VII. Henry'nin desteğiyle 1498'de sefere çıktı.


  Kendisi İngiliz Kraliyet’ine bağlı bir İtalyan olan John Cabot, Bristol’den çıktığı tek gemisiyle kuzeyden gitmiş ve Kanada’yı keşfetmiştir. İkinci seferini bu sefer 5 gemiyle yapmıştır gemilerin şu tarihe kadar kaybolduğu düşünülüyordu ama yeni kanıtlar karaya ulaştıklarını ve Yeni Dünya’nın ilk katolik klisesini inşaa ettiklerini gösteriyor. 2. AJLAN
  Bayan Üye

  John Cabot İtalyan'dır, seyrüseferci ve kaşif olarak hayatını sürdürdü. Matthew adlı gemisiyle mayıs 1497 yılında Amerika'ya ayak basan ilk avrupalı olmuştur.
+ Yorum Gönder