+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda İbn-i Batuta Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İbn-i Batuta Hakkında Bilgi
  İbn-i Batuta Hakkında Bilgi


  İbn-i Batuta


  30 yıl boyunca yaptığı gezilerde, Asya’nın neredeyse tamamını, çölleri kadınların sokaklarda çıplak dolaştığı egzotik yerleri dolaşarak tam 75.000 mil kadar yol yapmıştır. 13. yy şartlarında bunu yaptığı düşünülürse yaptığı işin büyüklüğü anlaşılabilir. Yanında taşıdığı bir yazarın yardımıyla 5 cilt kadar gezi notları da mevcut bize mirastır.


  İbn-i Batuta.jpg


  İbn-i Batuta, Orta Çağın en büyük seyyahı ve Rıhlet-ü İbn Battûta diye bilinen seyahatnâmenin yazarıdır. Tam ismi Ebû Abdullah Muhammed bin Abdullah bin Muhammed bin İbrahim Levâtî Tancî'dir(Arapça: أبو عبد الله محمد ابن عبد الله اللواتي الطنجي ابن بطوطة, Shams al-Din Abu 'Abdallah Muhammad ibn 'Abdallah ibn Muhammad ibn Ibrahim ibn Muhammad ibn Ibrahim ibn Yusuf al-Lawati al-Tanji Ibn Battuta ‎). Doğum tarihi ve yeri 17 Receb 703 (24 Şubat 1304), Mağrib'in Tanca şehridir. Mensubu olduğu Levâte kabilesi Berberî asıllı olup Berka'dan Tanca'ya göçmüşlerdir. Maliki mezhebine mensuptur.

  İbn-i Batuta, 1325'te Mekke'ye hacca giden zengin, Faslı bir Müslümandı. Bu esnada yaşadığı maceralar onu daha uzaklara yolculuk etmeye sevk etti. İbn Battuta, Avrupalılarca çok az bilinen Afrika, Ortadoğu ve Uzak Doğu'ya cesur yolculuklar yaptı.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Tanca'da doğan ünlü seyyahın gezdiği ülkeler; Mısır, Suriye, Arap yarımadası, Irak, İran, Doğu Afrika, Anadolu, Kuzey Türk illeri, Doğu Asya, Hindistan Çin, Endülüs ve Sudan'dır.
+ Yorum Gönder


ibni batuta,  ibni batuta hakkında bilgi