+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Vasco de Gama Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vasco de Gama Hakkında Bilgi
  Vasco de Gama Hakkında


  Hindistan’a giden deniz yolunu ve Ümit Burnu’nu keşfetmiştir. Bu seferden elde ettiği kar 1′e 6000′dir. Bunun üzerine Portekiz Kralı ona yürü ya kulum demiş ve şövalye vali ünvanlarına sahip olmuş üstelik Kraliyet’ten evlenmiştir. Yaptığı katliamlarla çoğu zaman katil olarak anılsa da kendisi aynı zamanda bir kaşiftir.


  Vasco de Gama.jpg.


  Vasco da Gama (Portekizce okunuşu Vaşku dı Gama) (1469, Sines, Portekiz - ö. 24 Aralık 1524, Kochi (Kerala), Hindistan), Keşifler Çağı'nda yaşamış, Avrupa'nın en başarılı kaşiflerinden olan, Avrupa'dan çıkıp doğrudan Hindistan'a giden ilk kişi olarak bilinen, Portekizli denizcidir.

  Portekiz kralı I. Manuel'e bağlı olarak, Doğu'nun hazinelerine ve hristiyanlar için kutsal olduğuna inandıkları Hindistan topraklarına ulaşmakla görevlendirilmiştir. 1497'de, kendisinden önce Bartelemeu Dias'ın keşfettiği ve Afrika'yı dolanan Ümit Burnu'nu kadar uzanan deniz yolunu geliştirerek, Denizci Henri'nin başlattığı Portekiz deniz keşiflerine bir yenisini eklemiştir.

  Avrupalıların Hindistan'a deniz yoluyla ulaşabilmeleri, Osmanlı Devleti'nin ve İran'nin ticari alandaki üstünlüklerine son vermiş, deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştır.

  Gittigi yerlerde müslüman gemilerine karşı, özellikle hac'dan gelen zengin gemilere karsı korsanlık yapmış, Calicut, Mombasa, ve Malindi gibi liman şehirlerinde, yerel halkla şavasıp, bu sehirleri topa tutmustur. 1998 yılında Hindistan hükümeti Gama'nın Hindistan'a ilk geldiği yer olan Calicut'ta özellikle ülkeye ve bölgeye turist çekmek amacıyla bu kutlamaları yapmak istiyor fakat başta Hindistan Komünist Partisi olmak üzere halk Vasko dö Gama'nın gelmesiyle köleleştirme ve emperyalist sömürü döneminin başladığını söyleyerek bu kutlamalara karşı ayaklanıyor ve gösteriler düzenliyorlar. Bundan dolayıda 500. yıl kutlamaları Hindistan'da kutlanamıyor ve hükümet geri adım atmak durumunda kalıyor. Ancak tüm bunlara rağmen Vasco dö Gama Portekizlilerin milli kahramanı olduğu için Portekiz'deki kutlamalarda bir değişiklik yapılmıyor hatta bu kutlamalar daha da büyük bir şekilde Expo 98 kutlamları ile birleştiriliyor
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Ümit Burnu’nu keşfeden Vasco de Gama, Avrupa'nın en başarılı kaşiflerindendir. Avrupa'dan çıkıp direkt Hindistan'a giden ilk kişi olarak bilinir, Vasco de Gama Portekizlidir.
+ Yorum Gönder