+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Leif Eriksson Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Leif Eriksson Hakkında Bilgi
  Leif Eriksson Hakkında Bilgi

  Tarih kitaplarınızı çöpe atabilirsiniz. Yeni Kıta’yı keşfeden şahıs Kolomb değil Leif Ericsson’dur. Babası da Grönland’ı keşfeden Leif, Norveçlidir, Hristiyanlığa geçtikten sonra kraldan izin alarak Grönland’ın batı kıyılarını keşfetmek için yola çıkmış ve New York’a kadar gelmiştir. Burda dahice olan kısım fazla durmadan geri dönmeleridir.


  Leif Eriksson.jpg.


  Leif Ericson, (Eski İskandinavca: Leif Erícsson , 970 - 1020) İzlandalı kâşif ve Amerika Kıtası'na ilk ayak basan Avrupalıdır. Bugün Kanada sınırları içinde kalan Newfoundland'u bulmak için yola çıkmış ve kıtanın farklı bölümlerini keşfetmiştir.

  Leif Ericson'ın 970 yılında İzlanda'da Kızıl Eric (Eski İskandinavca: Eiríkr rauği) ve Thorhild'in (Eski İskandinavca:Şjóğhildr) oğlu olarak dünyaya geldiği rivayet edilir. Babası da Norveçli bir denizci olan Ericson'ın iki erkek ve bir de kızkardeşi vardır. Thorgunna adında bir kadın ile evlenmiş ve bir oğlu olmuştur.

  Yoluna keşfini derinleştirmek için devam etmekte olan Ericson’ın karşılaştığı yer düz kayalıklara sahip bir bölgeydi, Muhtemelen bugünkü Baffin Adası’na çıkan Ericson bu bölgeye Helluland adını verdi Hellur Eski İskandinav dilinde düz kayalık anlamına gelir. Kâşif bir sonraki durağında ormanlık ve kumluk topraklar ile karşılaştı. Bugünkü Labrador olduğu düşünülen bu bölgeye de ‘’ormanlık’’ anlamına gelen Markland adını vererek, yeni bir kıta bulduğundan habersiz buradan ayrıldı.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Leif Eriksson İzlandalı bir kaşiftir. Amerika Kıtası'na ilk ayak basan Avrupalı unvanına sahiptir. Hayatı boyunca birçok yerin keşfinde ismi geçmektedir. Ölüm tarihi 1020'dir.
+ Yorum Gönder