+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Türk Denizcisi Umur Bey Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türk Denizcisi Umur Bey Kimdir
  Türk Denizcisi Umur Bey

  Anadolu Selçuklu Devleti’nin Moğol baskısına dayanamayarak, 1308 yılında parçalanmasından sonra özellikle Batı Anadolu’da bir takım Uç Beylikleri kurulmuştur. Bu Uç Beylikleri, (Karesioğulları, Saruhanoğulları, Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Candaroğulları) Türk Deniz Tarihi’nin hızını kaybeden gelişim sürecine yeni bir ivme, yeni bir heyecan kazandırmışlardır.

  umur bey.jpg

  Aydın civarında 1308 yılında kurulan Aydınoğulları Beyliği, özellikle Umur Bey döneminde denizcilikte büyük atılım yapmıştır. 1095 yılında Çaka Beyin ölümüyle yaklaşık iki buçuk asır süren Türk denizciliğinin sessizliği, Umur Beyle sona ermiştir. Babası Aydınoğlu Mehmet Bey’in 1334 yılında ölümü üzerine Beyliğin başına geçen Umur Bey, 1334-1348 yılları arasında Ege’de, Bizanslılar ve Cenevizlilere karşı büyük başarılar kazanmış; Rodos’tan Çanakkale Boğazı’na kadar, Mora ve Rumeli kıyıları da dahil olmak üzere denizlerde kesin bir kontrol sağlamıştır. Haçlı Ordusuna karşı son derece atak ve taktik baskın şeklinde manevralar yapan Umur Bey, 1348 yılında çetin deniz muharebelerinin birisinde şehit olmuştur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Umur bey ,kara mürsel bey, turgut reis, kemal reis ve son olarak burak reis. bu isimlerin hepsi bilindiği gibi türk tarihinin en iyi ve yetenekli denizcilerindendir. bunun dışında umur bey denizci olamanın yanın da aynı zaman da aydınoğlu beyliğinin en ünlü beyi idi.
+ Yorum Gönder