+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Türk Denizcisi Burak Reis Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türk Denizcisi Burak Reis Kimdir
  Türk Denizcisi Burak Reis

  1488′de Mısır seferinde Kadırga Reisi olarak görev alan Burak Reis’in doğum yeri ve hayatı hakkında fazla bir bilgi yoktur. Burak Reis, Sultan II. Bayezid’in daveti üzerine Kemal Reis ile birlikte Batı Akdeniz’den gelerek, Osmanlı devlet hizmetine giren ünlü denizcilerimizdendir. Burak Reis 12 Ağustos 1499’da Ege Denizi’nde Venedik donanmasına karşı büyük bir savaş vermiş,1000 mürettebatlı iki büyük düşman gemisi arasına sıkışan gemisini tutuşturmak suretiyle kendi gemisiyle beraber Venedik gemilerini de yakmıştır. Bu arada kendisi de şehit düşmüştür.

  Burak Reis.jpg

  Türk denizcilik tarihinde, sularında bu muharebelerin cereyan ettiği Brodano Adası’na kahraman Reis’e izafeten “Burak Adası” ismi verilmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Burak Reis bilindiği gibi bir tük denizcidir. aslında tam olarak bir osmanlı denizcisi olan Burak Reis bilindiği gibi ikinci beyazıd dönemin de denizcilik yapmış ve hatta o dönemler de en bilinen ve en ünlü denizcisi Burak Reismiş. son olarak Burak Reis bilindiği gibi kendi gemisini yakarak ölmüştür.
+ Yorum Gönder


burak reis kimdir