+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Şerife Bacı Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şerife Bacı Hayatı
  Şerife Bacı Kimdir Hayatı kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  ŞERİFE BACI'NIN HAYATI HAKKINDA BİLGİ

  Şerife Bacı veya Şerife Kadın(d. ????, Seydiler, Kastamonu - ö. Aralık 1921), Türk Kurtuluş Savaşı'nın halk kahramanlarından biridir.

  Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak öldü. Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış ve ismi birçok kuruma verilmiştir.
  716y.jpg

  İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında TKK eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde "Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı'nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001" yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu'da Seydiler'de, İnebolu'da Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

+ Yorum Gönder


şerife bacı hayatı kısaca