+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Dervişe Koç Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Dervişe Koç Kimdir
  Dervişe Koç Kimdir


  Dervişe Hanım 1918'de Kıbrıs'ın Lefkoşe kentinde doğdu. İstanbul Çapa Kız Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Bandırma Yaprak Tütün Bakım İşleme Evi'nde işe başladı. Daha sonra burada sendikal faaliyetlere katılarak, yönetim kuruluna seçildi.

  Koçoğlu, onun eşini soyadı. Eşi Sabahattin Koçoğlu, Kürt asıllı bir sendikacı. Bu evlilikten bir de erkek çocuğu olmuş. Evlenmeden önceki soyadı ise Türkeş, yanılmadınız, Alpaslan Türkeş'in kız kardeşi, baba bir, anne ayrı üvey kardeşi olduğunu yazıyor. Muhtemelen de böyle.


  Dervişe Koç.jpg


  Dervişe Hanım Türkiye'nin ilk sendika başkanı olmasının yanı sıra bu görevi uzun süre sürdürmüş ilk kadı; Tütün ve Müskirat Gıda ve Yardımcı Gıda Federasyonunun içinde bulunan, Bandırma Balıkesir Çanakkale Havalisi Tütün Ve Müskirat Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası'nda 1955'de ilk kez başkan olduktan sonra, 26 Mayıs 1957, 16 Ağustos 1959, 12 Kasım 1961, 11 Şubat 1962, 30 Kasım 1963, 29 Ağustos 1965, 14 Mayıs 1967 tarihlerinde yapılan genel kurullarda da yeniden sendika başkanlığına seçilmiş.

  1 Mart 1966 tarihli İşçi Davası Gazetesi'nde yer alan "Tek bayan sendika başkanı" başlıklı yazıda hakkında şunlar yazıyor:

  "Türk- İş tarafından İsveç ve Amerika'ya gönderilen ve bu seyahatlerden geniş malumat ve muvaffakiyetle dönen sendikanın başkanı Dervişe Koçoğlu ve arkadaşları yalnız Tekel'de değil, gıda iş kollarında çalışan işçilere de el atmıştır."

  Gazetede Koçoğlu'nun fırın işçilerinin örgütlenmesi için neler yaptığı şöyle dile getiriliyor: "Bilhassa kanun nizam tanımayan bazı fırın işverenleri ile büyük mücadeleye girişerek bu işyerlerinde günde 16 saat boğaz tokluğuna çalıştırılan ve istismar edilen ezilen işçilerin insan şeref ve haysiyetine yaraşır ücrete ve istirahate kavuşmaları için günlerce devam eden grevin başında sabahlara kadar nöbet tutan bayan sendikacımız işverenlerin şikayeti yüzünden mahkemelere savcılara kadar ifade vermekten yılmamış neticede haklı direnmeleri müsbet sonuç vererek işverenler dize gelip mağdur işçilerin her türlü hakları toplu sözleşme ile elde edilmesinde büyük muvaffakiyet sağlamıştır."

  Bugün bile grev yerlerinde sabahlara kadar nöbet tutan sendikacı kadına rastlamak bir iki istisna dışında çok zor.

  Dergi Dervişe Hanım'ın kadınlık görevlerini dikkate almadan edememiş ama yine de denklemi biraz ters kurmuş, "icabında yavrusunu bile ihmal ederek kendisini işçilere adadı" diyor.

  Derginin bir anlamda da sendikasının döneminde ona sahip çıkma konusundaki bu çabası taktire şayan. Diğer yandan da sendika başkanı da olsa cumhurbaşkanı da çocuklara bakma görevi kadınlara ait olduğu mesajı da verilmeden durulamıyor.

  Koçoğlu 19 Ağustos 1968'de kurulan Tekgıda-İş'in kurucular kurulunda da yer aldı. Türkiye Tütün Müskirat Gıda Ve Yardımcı İşçi Sendikaları Federasyonu'nun 5 Aralık 1969'da kendisini feshederek Tekgıda-İş'e katılmasıyla birlikte Federasyon üyesi olan Bandırma, Balıkesir, Çanakkale Havalisi Tütün Müskirat Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası da aynı yolu izledi, fesih kararıyla Tekgıda- İş'e katıldı.

  Koçoğlu bu süreçte ve 5 Temmuz 1970'de yapılan genel kurulda Bandırma Şube Başkanlığına, 1972'de yapılan sendika genel kurulunda ise üst kurul delegeliğine seçildi. 21 Aralık 1975'te yapılan genel kurulda hiçbir yönetim kademesinde yer almadı.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Dervişe koç Bandırma, Balıkesir, Çanakkale Havalisi Tütün Müskirat Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası’nda uzun süre başkanlık görevini yürüttü. Çalışma hayatı boyunca oldukça başarılı olmuştur.
+ Yorum Gönder