+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Rüştü Onur kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Rüştü Onur kimdir
  Rüştü Onur kimdir

  Şair. 3.08.1920/“de Devrek“te doğar. Babası bir köy öğretmeni olan Mehmet Emin Onur, annesi Fikriye Hanım“dır. Üç erkek kardeşin(Hüseyin, Saffet) en büyüğüdür. Rüştü Onur, ilköğrenimini yaptığı Devrek I. Mektep“den (Atatürk İlköğretim Okulu) 1.07.1932 yılında iyi derece ile mezun olur. Orta öğrenimine Kastamonu“da başlar, sonra Zonguldak M. Çelikel Lisesi“nde devam eder. Bu sırada (1938) öğrencilik döneminde “ince hastalık”a yakalanır. O yıl okuyamaz. Bir sonraki yıl yeniden okula başlar, fakat bir yıllık özgür yaşam onu okul havasından uzaklaştırmıştır. Okulu bırakır ve Zonguldak Maliye Varidat (Gelirler)Memur Muavini olarak çalışmaya başlar.

  Bir süre sonra hastalığı şiddetlenir; üç ay Zonguldak“ta, daha sonra Heybeliada Sanatoryumu“nda tedavi görür (1941-1942). Hastaneden iyileşerek çıkar ve Zonguldak“a memurluğa geri döner. Yeniden hastalanır. İstanbul“da tedavi görmekte iken, hastanede tifodan tedavi gören Mediha Sessiz adlı bir kızla tanışır ve onunla nişanlanır (5 Ağustos 1942). Aynı yılın sonlarına doğru İstanbul“a giderek nişanlısının evine yerleşir. Kısa bir süre sonra Mediha yakalandığı hastalıktan kurtulamaz ve 12 Kasım 1942 tarihinde ölür. Bu durum Rüştü Onur“u çok sarsar, yıpratır, kendini içkiye verir. Eşinin ölümünden çok kısa bir süre sonra, Beşiktaş“ta Şair Leyla Sokağı“ndaki evinde, 2 Aralık 1942“de ciğerlerinden fazla kan gelmesiyle boğularak ölür. İstanbul Ortaköy Mezarlığı“nda, boğazın lacivert sularına bakan bir sırtta, nişanlısının yanına gömülür.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Rüştü Onur ilk öğrenimini 1933’te Devrek’te tamamladıktan sonra Kastamonu’da başladığı orta öğrenimini Zonguldak’ta, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde sürdürdü.
+ Yorum Gönder