+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Debreli Hasan-Sanat Dünyasından Biyografiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ahmet @ Arif
  Devamlı Üye

  Debreli Hasan-Sanat Dünyasından Biyografiler
  Debreli Hasan-Sanat Dünyasından Biyografiler  Debreli Hasan, Drama´da yetişmiştir.Debreli namıyla mübadele öncesi dönemde Drama-Serez-Sarısaban bölgelerinde faaliyet göstermiş bir halk kahramanı eşkiyadır. Drama köprüsünü,o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı haraçla yaptırmıştır.Debreli Hasan´ın yaşadığı,dönem kesinlikle bilinmemekle beraber Çakırcalı Efe ile çağdaş olduğu görüşleri,hatta atıştıklarına dair hikayeler onun 1870-1920 yılları arasında Makedonya dağlarında egemen olduğunu göstermektedir. Bu konuda halk arasında söylenen menkibeye göre;Selanikli Yahudi bir tüccar ticaret için İzmir´e gidecektir.Eğer bu civar dağlarda hükümran olan Debreli´den geçsen, Ege dağlarında Çakırcalı´dan geçemezsin denir,kendisine.Nitekim de öyle olur.
  yxfn.jpg
  Debreli´nin çetesinde pek çok kişi yoktur.Bilinen Karakedi namıyla bir tek kızanı olduğudur.Halka onu sevdiren eşkıya kişiliğinin en üstün tarafı ise fakirlere yardım etmesi,bilhassa birbirini seven yoksul gençleri evlendirmesidir.Bu konuda şöyle bir menkıbe de vardır."Evlenmek niyetinde olan dağlı bir genç,tek danasını almış,İskece pazarına inmektedir.Yolu,Debreli Hasan tarafından kesilir.Delikanlının evlenmek için
  parası olmadığını anlayınca Debreli kendisine düğün için yetecek parayı verir ve ayrıca danasını satmamasını salık verip uğurlar."

  Makedon dağlarının Debreli´si sonunda padişah affına uğrar veya söylentiye göre mübadelede güvenlik güçlerinin elinden kaçmayı başarır ve Türkiye´ye göç eder.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Debreli Hasan hakkında bilgiler

  Debreli Hasan, Selanik Vilayeti Kayılar Kazası Debre köyünden olup uzun askerlik yılları içerisinde haksızlığa dayanamayarak kendisine hakaret eden komutanını vurur ve dağlara kaçar, eşkiya olur.
  Eşkiyalığı

  Gayri müslimleri soyar. Fakir Türklere dağıtır. Bekarları evlendirir. Bacısı Erdemuş da İbrahim Beylerdedir. Zaman zaman jandarmadan kaçak olarak Drama'dan Kayılar'a akrabalarına bacısı Esma'ya ziyarete gelir. Yaptıklarına çok pişman olmuştur ama çare yoktur.Geri dönülmez yola girilmiştir.
  Edebiyatta Yeri

  Asil bir insan olarak Makedonya Vilayetinin Debre kazasında doğmustur. Eşkiya halk adamı Debre'li Hasan'ın askerde kendisine hakaret eden yüzbaşısını vurması ve dağlara kaçarak Drama civarında eşkiyalık yapmaya başlamış ve bu sırada halkın sevgisini kazanmıştır. Hasan'ın ölümü üzerine onu öven "Drama Köprüsü" türküsü söylenmiştir. Türkünün sözleri genel olarak şöyledir;


  Drama köprüsü bre hasan dardır geçilmez
  Soğuktur suları hasan bir tas içilmez
  Anadan geçilir bre hasan yardan geçilmez
  At martini debreli hasan dağlar inlesin
  Drama mahpusunda bre hasan dostlar dinlesin


  Mezar taşlarını bre hasan koyun mu sandın?
  Adam öldürmeyi bre hasan oyun mu sandın?
  Drama mahpusunu bre hasan evin mi sandın?
  At martini debreli hasan dağlar inlesin
  Drama mahpusunda bre hasan dostlar dinlesin

+ Yorum Gönder


debreli hasan