+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Yalova Termal Kaplıcaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yalova Termal Kaplıcaları
  Yalova Termal Kaplıcaları

  Doğal güzelliklerle kaplı Yalova ilinin En güzel ilçerinden biri olan olan Termal adını Termal kaplıcalarından almıştır.
  termal kaplıcalarına yapıcacak olan gezi turistik olmanın yanı sıra hem sağlık hem kültür hemde tarih gezisi olması nedeniyle bir taşla 5 kuş vurulacak bir gezi olacaktır. Kaplıcayı tanıtınca niçin böyle dediğimizi anlayacaksınız.

  Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan termal kaplıcası sağlık yonunden oldukca faydalı özellikler içeriyor. Eğer suyu kaplıca olarak kullanırsanız burada sayamayacagımız kadar faydaları var. Mide hastalıklarından kas spazmına varis ten cilt hastalıklarına kadar yüzlerce fayda.
  Eğer suyunu içerseniz mide rahatsızlıklarına bire bir geliyor. Daha bitmedi ayrıca kaplıca dışında bulunan göz taşı denilen kaplıcanın buharının çıktığı yerde gözlerinizi buhara tutarsanız göz hastalıklarına iyi geliyor.
  Sağlık boyutu böyle .Bunun dışında Kaplıcanın o mühteşem bahçesinde En eski Anadolu uyğarlıklarının kalıntıları hala mevcut. Eski hitit Ve yunan kalıntıları olduğu söyleniyor.
  Ayrıca Abdulhamit Han ın yaptırdığı mühteşem tarihi hamam kaplıcaya ayrı bir güzellik katıyor. Daha bitmedi .Atatürk ün de bir köşkü var kaplıcada. ve de tarihi Yalova evlerinin tüm özelliklerini gösteriyor.

  Kaplıcanın bahçesi ise gezilmeye ve görülmeye değer. Harika bir doğal güzelliğe sahip. Daha önce hiç görmediğiniz çeşit çeşit ağaçların boy gösterdiği bahçede 600 yüzyıllık olduğu iddia edilen çınarları ise sankı zamana kollarını uzatmış gibi uzun ve derin.
  Özetle Hem kaplıca hem dilenme hem doğsa gezisi hem tarihi gezi isteyenler hemde bir yerde bunları isteyenler için harika bir yer.
  Eğer gezmeyi seviyorsanız muhakkak uğramalısınız.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye


  Termal Kaplıcaları (Termal)

  Yalova’nın güneybatısında Termal ilçesinde, Gökçedere ile Üvezpınar köyleri arasında sıcak su kaynakları bulunmaktadır.
  Bu kaynaklardan VI. yüzyıldan itibaren yararlanılmıştır. Antik Çağlarda bu kaplıcalar Pythia, Pythion, Therma isimleri ile tanımıştır. Buraya daha çok Pythia Therma denilmesinin nedeni de toprak çatlaklarından ve yarıklarından buhar ile su nedeniyle, Mitolojik Yeraltı Tanrısının burada yaşadığına inanılmasıdır.

  Termal Kaplıcalarında Atatürk’ün isteği üzerine Arif Müfit Mansel 1932 yılında kazı ve araştırma yapmış bu araştırmalar sırasında mezar taşları, adak stelleri, dehlizler, kilise kalıntıları bulunmuştur. Ayrıca II. Iustinianus’un (685–695; 705–711) monogramlarını taşıyan sütunlara da rastlanmıştır.

  Kaplıcanın bulunduğu vadinin kuzey ve güneyinden iki kırık fay hattı geçmektedir. Bundan ötürü de deprem bölgesi olan bu yerde tüf ve lavların yanı sıra konglamera, dasit ve bereşlere de rastlanmıştır. Buradaki fay kırıklarının derinliğinin 5–6 km. aşağıya indiği sanılmaktadır. Burada kaynayan mağmanın ısıttığı maden suları çeşitli kaynaklardan dışarıya çıkmaktadır. Bu kaynaklar arasında da ısı farklıklıkları bulunmaktadır. Bu kaynaklar Valide Hamamı’nda 64 derece, Termal’de 60 derecedir. Yer altı kaynaklarından sağlık açısından yararlanılmakta ve banyo kürleri yapılmaktadır. Özellikle kalp, damar, sinir sistemi hastalıkları, cilt, romatizma, bağırsak, sindirim sistemi, karaciğer, safra kesesi, psikolojik rahatsızlıklar ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca içme kürleri de yapılmaktadır.

  Kaplıcalar Osmanlı döneminin sonlarına doğru bakımsızlıktan harap bir hale gelmiş ve ilk kez Abdülmecit döneminde (1839–1861) onarılmıştır. Bu dönemde kaynak suları Cemiyet-i Tıbbıye tarafından 1892 yılında incelenmiş ve suyun Aix Les-Bains sularına eşit değerde olduğu anlaşılmış ve bunun için de buraya otel ve bir de hamam yapılmıştır.

  Cumhuriyet döneminde Atatürk 1929 yılında buraya gelmiş, Yalova’nın gelişimi ile ilgilenmiş ve kaplıcaların yeni baştan onartılmasını sağlamıştır. Atatürk kaplıcaları çok bakımsız bulmuş, Yalova yöresinde bir çiftlik satın almıştır. Bugün bu çiftlik Atatürk Tarım İşletmesi ismi ile etkinliğini sürdürmektedir. Bu arada Yalova Kaplıcaları’nın ünlü konaklama tesisi olan Termal Oteli yapılmıştır.


  Yalova Termal Kaplıcaları2.jpg

  Yalova Termal Kaplıcaları1.jpg

  Termal Kaplıcaları içerisinde Üç Kardeşler veya Üç Azize’nin mezarları bulunmaktadır. Bu mezarlar Bizans kaynaklarında (Acta Sanatorium) isimleri geçen Menodoro, Metrodora ve Ninfodora kız kardeşlere aittir. Bu üç kız kardeş Bithynia’da doğmuş, Hıristiyanlığı kabul etmiş ve Termal Kaplıcaları’nın civarındaki tepelerde ibadetle meşgul olmuşlardır. Ancak bu kardeşlerin bir takım kerametler gösterdiği, sıcak sularla hastaları iyi ettikleri söylentileri yaygınlaşmıştır. Bu haber Doğu Roma İmparatoru G.Maksimianus’a kadar gitmiş. İmparator yöre valisi Fronto’dan kızların Putperestliğe döndürülmesini istemiş, kızlar bu isteği reddedince de MÖ. IV. yüzyılın başlarında idam edilmişlerdir. Mezarları yakın tarihlerde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış ve her yıl 10 Eylül günü Hıristiyanlar tarafından anma törenleri yapılmaktadır.

  Armutlu Kaplıcaları (Armutlu)

  Yalova ili Armutlu ilçesinin 2,5 km. kuzeyinde Armutlu Kaplıcaları bulunmaktadır. Bu kaplıcalar Yalova’ya 50 km. uzaklıkta olup, çevresinde turistik konaklama tesisleri bulunmaktadır.

  Kaplıca suları sülfat, bikarbonat, klorür, kalsiyum, sodyum ve karbondioksit içermektedir. Sulardaki mineraller 2100–2421 mg. Arasında değişmektedir. Radyoaktivitesi yüksek kaplıcalar sınıfından olan Armutlu Kaplıcalarının sularından banyo ve içme kürü olarak yararlanılmaktadır.

  Armutlu kaplıcasının suyu, kalp, sinir hastalıkları, karaciğer, kadın hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları ve iltihabi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

 3. Zarafet
  Üye
  Termal suların ve bunlara ait çamurların, yan tedavilerle denetim ile yapıldığı sağlık tesislerine kaplıca denilmektedir. Termal Suyun iyi geldiği bazı hastalıklar; Romatizmal Rahatsızlıklar, Ortopedik Rahatsızlıklar, Nörolojik Rahatsızlıklar vb. hastalıklara iyi geliyor.
+ Yorum Gönder


yalova termal forum