+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda İzmir'in tarihi yerleri: Güzelhisar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İzmir'in tarihi yerleri: Güzelhisar
  İzmir'in tarihi yerleri Güzelhisar

  İzmir-Çanakkale yolunda, Aliağa’dan sağa sapıverip de beş kilometre kadar ilerlediniz mi, kendinizi Güzelhisar sapağında bulursunuz.
  Güzelhisar bir bakışta kendini ele vermez. Görünen kimi evlerden dolayı orada bir köy olduğunu anlarsınız ama köyle ilgili bir fikir edinemezsiniz. Çünkü resim tam değildir

  Tarihi Kocaçeşme’yi sağda bırakıp yokuşu tırmandığınızda bir aşımlık bir tepenin ardında köy sizi "kabul eder." Ege’nin eski yerleşim kıyı köylerinin çoğunda olduğu gibi, Güzelhisar da kıyıdan içeri çekilip gizlenmiştir. Geçmiş’in Güzelhisar’ı, kıyı yönünden geldiğinizde tek evini bile göremeyeceğiniz bir yerleşim yeridir. Bunun nedeni korsan korkusu olsa gerektir. Vaktiyle Güzelhisar halkının, Ege adalarına uzanıp korsanlık yapanları koruyup gizlediği de söylentiler arasındadır ama ben daha çok korsan korkusunun bu yer seçiminde etkili olduğunu düşünürüm. Kıyıdan bakınca Güzelhisar görünmez. Ta ki, köye varıncaya dek.

  KARAOSMANOĞLU’NA MEYDAN OKUYAN ALİ AĞA
  Güzelhisar’ın uzun bir tarihi, karmaşık bir geçmişi var. 1313-1320 yıllarında kurulmuş. Türklerin Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden. Anadolu o gün için beyliklere bölünmüştür ve Bizans’ın etkisini günden güne yitirdiği bir dönemi yaşamaktadır. Güzelhisar’ın Saruhanoğulları’nın denetiminde kaldığı ve onlar tarafından gözetildiği bilinmektedir. Osmanlı ile ülfeti de hallicedir. Bir ara kaza merkezi yapılmış, yöresinde etkin konum üstlenmiştir. Karaosmanoğulları’nın o dönemde Güzelhisar’la ilgilendikleri bilinir. Köyün en eski sülalelerinden Abdülkerimoğulları (diğer adı Kalabaklıoğulları) köyün egemenleridir. Şimdiki Aliağa’ya adını veren kimdir bilinmez; ama 1585 yılında Güzelhisar’a hükmeden bir Ali Ağa gerçekten vardır. Civar tarihinde nedense Ali Ağa boldur. 1851’den sonra etkin olan ve Osmanlı için para toplamakla görevli Güzelhisarlı Ali Ağa’nın mültezimliği ise sabittir. Köydeki iki camiden birini Ali Ağa yaptırmıştır. (Diğeri Balaban Paşa Camii) O Ali Ağa ki, Karaosmanoğlu ile çatışmayı göze alabilmiştir. Bir tarafta 1500 piyade, ötekinde 1000 atlı olmak üzere kanlı bir savaş olmuştur. Köyün eski mahalleleri, Cami Mahallesi ve Bölcek Mahallesi’dir.
 2. Zarafet
  Üye

  Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, ılıman iklimi, güzel doğası ve çevresin de bulunan tarihi önemini koruyan bir kent. Yabancı turistlerinde uğrak yeridir. İzmir’in güneydoğusunda Efes antik kenti bulunur kente bir çok tarihi eser bulunur. İzmirde görülmesi gerekenlerin en başında yer alıyor.
+ Yorum Gönder