+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Elazığ ilinde gezilecek yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Elazığ ilinde gezilecek yerler
  Elazığda gezilecek yerler

  İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Zafran Orman İçi Dinlenme Yeri, Hazar Gölü ile Keban Baraj Gölü Kıyıları, Harput, Hestek ve Palu Kaleleri, Meryem Ana Kilisesi ve Surp Kevors Manastırı, Yusuf Ziya Paşa Külliyesi, Harput ve Palu Ulucamileri, Esadiye (Aslanlı), Sârâ Hatun, Kurşunlu, Ağa, Ahmed Bey ve Merkez Camileri, Hacı İbrahim Şah ve Vakıf Han da denen Denizli Kervansarayları, IV.Murad Hanı, Karamara Köprüsü, Ahi Musa, Cemşid Bey Mescitleri ve Türbeleri, Alacalı Mescit, Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ile Harput Müzesi.

  Örenyeri
  Harput - Merkez
  Eski Palu - Palu İlçesi
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Elazığda gezilebilecek Camiler ve Kiliseler

  Ulu Cami

  Harput'ta Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaslan tarafından M. 1156-1157 yılında yaptırılan cami, Anadolu'daki en eski ve en önemli yapılardan birisidir.

  Kurşunlu Cami

  Harput'ta Osmanlı devri camilerinin en güzel örneğidir.

  Sara Hatun Cami

  Akkoyunlu hükümdarı Bahadır Han'ın annesi Sara Hatun tarafından 15'inci yüzyılda yaptırılmıştır. Minberi taş işçiliğinin güzel örneklerindendir. Bir külliye halinde inşa edilmesine rağmen bugün yalnızca cami kısmı mevcuttur.

  Meryem Ana Kilisesi

  Harput Kalesi'nin sol tarafında yer alır. İnşa tarihi M.S. 179'dur. Bu kilise Kızıl Kilise, Süryani Kilisesi ve Yakubi Kilisesi adlarıyla da anılmaktadır.


+ Yorum Gönder