+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Sultan Ahmet Camii Ile Ilgili Kısa Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sultan Ahmet Camii Ile Ilgili Kısa Bilgiler
  Sultan ahmet camii ile ilgili kısa bilgiler için yardım eder misiniz özet ama önemli bilgiler varsa elinizde memnu olurum. . . 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Sultan Ahmet Camii

  1609 ile 1616 yılları arasında, dönemin sultanı I.Ahmet’in emri ile Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından İstanbul’un tarihi yarımadasına inşa edilmiş olan Sultanahmet Camii, Sokullu Mehmet Paşa sarayının bulunduğu yerin satın alınıp yıkılması ile günümüzdeki konumunda bulunmaktadır.
  Ayasofya’nın müzeye çevrilmesiyle, İstanbul’un ana camisi haline gelmiştir.

  Mimar Mehmet Ağa, daha önce hiçbir sanatkarın yapmadığını yapmış, çok yönlülüğünü aynı eserde göstermiştir. Eserin planını kendisi çizmiş, duvarlarını kendisi süslemiş, kapıları kendisi beğenmiş, şiir renk ve ses güzelliğini de kendisi vermiştir.

  Mavi, yeşil, sarı ve beyaz renkte 20.000’i aşkın bitki motifleri kullanılmış İznik çinileri ile süslenmiş olan cami, büyük ve yarım kubbelerinin mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Sultanahmet Camii yabancı turistler tarafından “Blue Mosque” (Mavi Cami) olarak adlandırılır. Caminin içi çiniler dışında, Kuran’dan sözler içeren hatlarla kaplıdır ayrıca 200’i aşkın cam ile aydınlatılmaktadır ve altı minaresi bulunur. Avlusu neredeyse caminin kendisi kadar geniş olmakla birlikte, kesintisiz kemeraltıyla çevrilmiştir.

+ Yorum Gönder


sultan ahmet camii nin kisa anlatilisi