+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Efes antik kenti ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Efes antik kenti ile ilgili kısa bilgiler
  Efes antik kenti'nin kuruluş tarihi ve eski zamanı hakkında kısa ve açık bilgiler varsa elinizde sevinirim 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Efes antik kenti
  Efes Antik kenti Anadolu’ nun batısında Küçük Menderes nehri deltasına kurulmuştur. Selçuk ilçesine 3 km uzaklıkta olan bir antik kenttir. Şehrin kuruluşu Cilalı taş devrine MÖ 6000 yılına kadar uzanmaktadır. Klasik Yunan döneminde İyonya’ nın on iki şehrinden biriydi.


  1996 yılında Selçuk- Aydın ve Efes yol üçgeninin 100 metre kadar güneydoğusunda bir mandalina bahçesinde tesadüf eseri bir höyük bulunmuştur ve bu höyükte bulunan eşyalar Neolitik Dönemden Erken bronz çağına kadar yerleşik hayatın olduğunu göstermektedir. MÖ 1050 yıllarında Yunanistan’ dan gelen göçmenlerin yaşadığı bir yer olan Efes, MÖ 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Efes antik kenti’ ne bugün ki şeklini Büyük İskender’ in generallerinden olan Lysimakhos tarafından MÖ 300 yılında vermiştir.

  Roma imparatoru Augustus zamanında Asya eyaletine başkentlik yapmış ve nüfusu bir hayli artmıştır. Bu dönemde her yer mermerden yapılmış anıtlarla dolmuştur. Şehir romadan özerk bir şekilde Apameia Kibotos şehri ile ortak para basmıştırlar.

  MS 4. yy da limanın dolmasıyla ticaret gerilemiştir. İmparator Hadrian limanı birkaç kez temizletmiş ama sivrisineklerin yaydığı sıtma hastalığı ve çamur, balçık yüzünden limandan gitgide uzaklaşmaya başlayan kent, Bizans döneminde tekrar yer değiştirir ve 1330 yılında Türkler tarafından alınır. Aydınoğullarının merkezi olan Ayasuluk 16 yy dan itibaren giderek küçülmeye başlamıştır. Günümüzde bölgede turistik Selçuk ilçesi bulunur. 1426 yılında Osmanlı topraklarına katılır. 1914 Ayasuluk adı Selçuk olarak değiştirilmiştir. 1957 yılında İzmir’in ilçesi olmuştur.

+ Yorum Gönder