+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Ayvalık-Alibey Adası (Cunda)-Sarımsaklı Hakkında bilgi ve fotoğraf Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Ayvalık-Alibey Adası (Cunda)-Sarımsaklı Hakkında bilgi ve fotoğraf

  Ayvalık-Alibey Adası (Cunda)-Sarımsaklı


  Ayvalık ve sarımsaklı plajları, müthiş manzarası, onlarca küçük adası, her daim taze balıklarıyla ünlü balık lokantaları, eski taş evleri ve dinlendirici atmosferiyle her zaman gözde bir tatil mekanı olmayı bugün de sürdürüyor. Burada her şey var, bir şehirde bulmak istedikleriniz, plajlar, tarihi atmosfer, muhteşem deniz ve doğa manzarası, balık lokantalarıAyvalık ve çevresi adeta bir turistik cennet. Emekli olunduktan sonra yerleşilebilece harika bir mekan.

  Günümüzde özellikle hafta sonları Midilli adasından gelen Yunanlıları Ayvalık çarşıda domates biber alıp torbalarını doldururken veya sahildeki pastanelerde oturup sohbet ederken görmek son derece olağan.

  Ayvalık'ta en az Ayvalık kadar ünlü olan bir ada var. Eski adıylsa Cunda (veya Yunda), yeni adıyla Alibey adası, yazlıkları, tarihi atmosferi ve tabi ki balık lokantalarıyla ünlü. Her ne kadar günümüzde Alibey adası yerine daha çok Cunda adası deniliyorsa da, bu konuda bir isim karışıklığı hala mevcut.

  ALİBEY ADASI (Cunda)

  Sayın "Ayvalık dostu" emekli kitapçı,yazar Ahmet Yorulmaz'ın Ayvalık'ı Gezerken 5 isimli kitabında yazdığına göre: Ayvalık'ın karşısındaki adaya Cunda deniyor.Bu adın Piri Reis'in Kitab-ı Bahriye'sinde geçen Yunda Adalarından Galat olduğu sanılıyor.Ulusal Kurtuluştan sonra, emperyalist düşmana ilk karşı koyan kahraman komutanın anısına adaya "Alibey Adası" adı verildi.Her iki isim de kullanılmaktadır bugün. Bazı gezginlerin, halktan birisinin adaya "Cunda" demesini yadırgamamaları, isimde Rumluk aramamaları gerekir.Çünkü Ayvalıklı Rumlar buraya "kokulu ada" anlamına gelen "Moshonis" adını vermişlerdi.Bunun da ünlü bir korsandan geldiği kayıtlıdır.

  Cunda adını yadırgayanlara, adaya ait bir Osmanlı mührünü yazıp çevirelim:

  Mühürde biri Arapça, diğeri Latin rakamlarıyla kazılmış bir tek tarih vardır: 1862. Mührün dış kenarında büyük harflerle ve Yunanca "Dimarhia Moshonision",ortasında Arapça harflerle "Daire-i Belediye, Cezire-i Cunda"(Buradaki Cunda kelimesi tartışma konusudur) yazılıdır: "Cunda Adası,Belediye Dairesi"deniyor.Ama ne var ki Osmanlı bu adaya Cunda derken,Ortodoks tebası Moshonis diyordu!
  alibey-adas-.jpgalibey-adas-1.jpgalibey-adas-3.jpg

 2. Nejat
  Yeni Üye

  Gencler Yaz Geldi hepinize iyi tatiller .Gule gule gidin gule gule gidin.

  Ben Bu sene ne Avsa Adasndayim.Avsayi Tanimak istiyorsaniz.Lutfen asagidaki linki Tiklayiniz.Hayat Avsa Adasinda size tavsiye ederim  Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.Basarilarinizin devamini beklerim.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Alibey adaları, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde bulunan adalar. Toplam on bir kadar olan Alibey Adalarının en bilineni Cunda Adası'dır. Bu adanın kuzeybatısında Balık Adası, doğusunda iki küçük ada ve batısında da kuzeyden güneye, Maden, Kamış, Kalamos, Kalamopolo, Güneş, Moskopola (Moskol), Çıplak adaları bulunur.
+ Yorum Gönder