+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Eskiden günümüze gelen ram çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eskiden günümüze gelen ram çeşitleri
  hadi bul
  ders yapçammmmmm mmm 2. Mine
  Devamlı Üye

  GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BELLEKLER

  Donanım ve yazılımlar geliştikçe, bellek ihtiyacı da aynı oranda artıyor. Geçmiş zamanlarda bellek modüllerinin seçimi çok kolaydı. Çünkü yapmak istediğiniz işe göre kullanacağınız bellek türleri çok kısıtlıydı. Günümüzde ise seçim giderek zorlaştı,çünkü çok fazla sayıda bellek türü piyasaya çıktı.
  Konumuza ilk olarak tanımlarla başlayalım.
  RAM : Random Access Memory (Rasgele Bellek Erişimi) RAM aslında okunduğu gibi rasgele bir bilgiyi işlemiyor. Buradaki açıklama herhangi bi yerdeki verinin okunması, yazılması ve her yerde aynı hızda olması. Bellek in görevi sistemin çalışması için kullandığı verileri geçici olarak depolayarak hızlı ulaşılmasını sağlamak. Bilgisayarımızdaki bellek türü D-RAM olarak isimlendirilir. Buradaki “D” harfi dynamic yani değişken anlamını taşımaktadır.


  Ram Modüllerinin Çalışma Şekli


  İşlemciler işlerini belleklerle gerçekleştirirler. Burada belleğin rolü not defteri gibidir. Yapılacak işlemler ilk olarak belleğe aktarılır. Bilgisayarı kapattığınızda bellekteki bilgiler otomatik olarak silinir.
  Bellek modüllerinin içinde birden fazla adres yolu bulunur. Bu adres yolları istenilen bilgileri bellekler üzerinden aktarırlar. Bellek onay sinyali aldığında istenilen bilgileri satırlar halinde BUS’a yollar. Bu bilgi alma ve yollama işlemi STOP sinyali alıncaya kadar devam etmektedir. Geçmişten günümüze bellek türlerinin sıralanması DRAM ile başladı. DRAM PC’lerin oluşumundan 90’lı yıllara kadar kullanılıyordu. Zamanla yavaş kalan bu bellek türü yerini daha hızlı olan FPM – RAM bellek türüne bıraktı. Ardından EDO – RAM Modülü çıktı ve günümüzde kullanılan SD ve DDR RAM ler çıktı.. SD RAM in bi önceki modellerden önemi ise bellekten istenilen verilerin bir kere istedikten sonra ikinci bir istekte bu verilere daha çabuk ulaşabilmesini sağlaması. Bir sonraki adım ise DDR SD RAM olarak adlandırılıyor. Çok farklı bir bellek türü olarak gösterilen bu bellek türü esasında SD RAM in geliştirilmiş versiyonudur.


  RAM Çeşitleri

  ROM : Bu bellekler anakart üzerinde BIOS ları taşır.
  CMOS : Bu bellek türü sistem bilgilerini üstünde taşır. Verilerin silinmemesi için anakartta bulunan pilden kendisini besler.
  CACHE : Bu bellekler sistem belleklerinden önce bir yedekleme yaparak sistem performansını arttırır.
  VRAM : Video RAM görüntü bilgilerini hızlı bir şekilde işlemek ve aktarmak için kullanılan bellek türüdür.
  SGRAM : Grafik tabanlı işlemciler için geliştirilmiştir.
  SDRAM : Sistem frekansı ile senkronik bir şekilde çalışır.
  DDR-RAM : Double Data Rate olarak adlandırılan bellek türü SDRAM in geliştirilmiş halidir. Günümüzde en çok kullanılan RAM türüdür.
  RAMBUS : RDRAM Corrunnet Ve Direct RDRAM olmak üzere üç değişik türden oluşmaktadır. Bi ara piyasaya sürülmüş fakat fiyat olarak pahalı olduğundan tutulmamıştır.

+ Yorum Gönder