+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Sigara bırakıldıktan sonra bir süre öksürük ve göğüs ağrıları olabilirmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sigara bırakıldıktan sonra bir süre öksürük ve göğüs ağrıları olabilirmi
  sıgara bıkıldıktan sonra bır sure oksuruk ve goyus agrıları olabılırmı 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Sigarayı bıraktıktan sonra oluşabilecek agırı ve öksürükler

  Aile hekiminize baş vurmanız daha saglıklı bilgiye sahip olabilirsinizAma vucut temizleninceye kadar oluşabilir

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Sigarayı Bıraktıktan 2 Gün Sonra Neler Olur

  Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra sigara içenlerde oldukça yüksel olan kalp krizi riski azalmaya başlar. 2 gün sonra ise nikotin bozduğu koku duyusu ile tat duyusu normal seyrine dönmektedir. Sigara alışkanlığının vücuda verdiği zararlardan bir tanesi de sinir hücrelerinde harabiyete yol açmasıdır. Sigara bırakıldıktan 48 saat sonrasında sinir uçlarındaki hasar vücut tarafından kendiliğinden tamir edilmeye başlamaktadır.

  Sigarayı Bıraktıktan 2 Hafta ile 3 Ay Sonra Vücuttaki Değişiklikler

  Sigarayı bırakmak sağlığımızı her yönüyle iyileştiren bir karardır. Fiziksel olarak tiryakilerin bedenlerinde oluşan yıkımın tamiri, sigarayı bıraktıktan sonra yıllar sürebilmektedir. Ancak vücudun kendisini onarması süreci, sigarayı bıraktıktan 2 hafta ile 3 ay sonrasında ortaya çıkmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin kendisini toparlaması, akciğerlerin temizlenmeye başlaması ve damar sağlığının düzelmesi bu süreçte hissedilen iyileşmelerdir.
  Sigarayı Bıraktıktan 3 Ay ile 9 Ay Sonra Vücuttaki Değişiklikler

  Sigarayı bıraktıktan sonra aylar geçtikçe fiziksel olarak vücudun kendini toparlama süreci devam eder. Nikotinin vücutta oluşturduğu bitkinlik giderek kaybolur ve kendimizi daha enerjik hissetmeye başlarız. Diğer yandan yürüme ve koşma gibi eylemleri daha kolay yapmaya başlarız. Damarların açılmaya başlaması nedeniyle dolaşım sistemi düzelir. Akciğerlerin oksijenlenme kapasitesi ortalama olarak % 25 artar. Sigaranın sağlığa zararlarından bir tanesi olan balgam, sinüzit ve faranjit gibi hastalıklar kaybolur.
  Sigarayı Bıraktıktan 1 Yıl Sonra Vücuttaki Değişiklikler

  Sigarayı bırakmanın fiziksel faydaları bu dönemde daha aşikardır. Sigara bırakıldıktan 1 yıl sonrasında koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski sigara içenlere nazaran yarı yarıya azalır. Akciğerlerdeki bronşların büyük bir kısmı temizlenmiş ve eski işlevlerine geri dönmüştür.
  Sigarayı Bıraktıktan 5-15 Yıl Sonra Vücuttaki Değişiklikler

  Sigaayı bırakmanın uzun vadel faydaları gerçekten dikkat çekicidir. Sigara içenlerde görülen bir çok risk faktörü yok olur ve kişi sigara içmeyen birinin sahip olduğu ölüm riskleri oranlarına düşer. Özellikle kalp damar hastalığı riski sigara içmeyen birisi ile aynı düzeydedir.
+ Yorum Gönder