+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Peygamberimiz nasıl konuşurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamberimiz nasıl konuşurdu
  hiç bir sitede bununla ilgili bir döküman bir yazı yok. bende bu yüzden tam3 haftadır arastırma yapıyorum internette herşey bulunuyor ama neden peygamber efendimizin genlerle olan diolağu ile ilgili birşey yokk.. şiddetle kınıyorum .. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Peygamberimiz Konuşma Adabı ile ilgili Bilgi

  KONUŞMASI

  ALLAH Resulü tüm konuşmalarına, sohbet ve hutbelerine başlamadan önce ALLAH'a hamd ve sena ederdi. (Buhari, Müslim-K.S. 2/348)

  O; "Cevâmiül Kelîm" idi. Yani, az sözle çok derin ve hikmetli anlamlar içeren cümleler kurar, konuşmalar yapardı. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesei-8357)
  Tane tane konuşurdu. Acele konuşmaz, anlaşılmaz kelimeler kullanmazdı. Öyle ki dinleyen, kelimelerini sayılabileceğini zannederdi. (Buhari, Müslim, Tirmizi-8396, K.S.-5545)

  Konuşmalarının başında, sonunda veya uygun bir yerinde dikkati çekmek, anlamasını sağlamak veya uyarıda bulunmak ya da bir meselenin önemini belirtmek amacıyla bazı sözleri üç defa tekrar ederdi. (Müslim, Tirmizi-K.S. 2/304, Buhari, Müslim, Tirmizi-9045, 8399, K.S.-5546)

  Sözleri gayet açık ve anlaşılır idi. Hangi anlayışta olursa olsun, onu dinleyen herkes anlardı. (Ebu Davud-8400)

  Ancak bazen insanların dikkatini çekecek ve pek bilinmeyen kavramlar da kullanırdı. Bir defası

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Peygamber Efendimiz nasıl Konuşurdu

  Hz Muhammed Konuşma Şekli


  Peygamber Efendimiz etkileyici üslubu, hikmetli ve keskin hitabıyla tanınan bir insandı. Onun tebliği insanlar üzerinde çok büyük bir etki oluşturur, sohbetinden herkes çok büyük bir zevk alırdı. Sahabelerden bizlere aktarılan çeşitli rivayetler de onun bu özelliğini ortaya koyar. Bu konuda bazı aktarımlar şu şekildedir:

  Allah Resulü insanların en beliğ (belagatli kimse, meramını tamamen, noksansız ve güzel sözlerle anlatmaya muktedir olan. Kafi derecede olan. Yeter olan), en düzgün konuşanı ve en tatlı sözlü olanıydı (ağzından ballar akıyordu)! O, şöyle diyordu: "Ben Arabın en fasihiyim (Hatasız olarak söyleyen. Açık ve güzel konuşan)."118

  Hz. Aişe (ra), Resulullah (sav)'in sözlerini şöyle tarif eder:

  "O, sizlerin konuştuğunuz gibi lafları çabuk çabuk ve peş peşe sıralamazdı, sözleri az ve özdü. Halbuki sizler cümleleri birbirine ekleyip duruyorsunuz."119
+ Yorum Gönder