+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Marmara bölgesinin iklim özellikleri MARMARA BÖLGESİ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Marmara bölgesinin iklim özellikleri MARMARA BÖLGESİ
  marmara bölgesinin iklim özellikleri MARMARA BÖLGESİ lütfen istediğimi bulun çünkü bu YARINA 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Marmara Bölgesi İklim Özellikleri

  marmara-b-lgesi-klim-zellikleri.png

  Marmara Bölgesi, Akdeniz iklimi ile Karade-niz Bölgesi'ni etkileyen iklim tipi arasındaki geçiş kuşağında yer alır İç kesimleri bozkır ikliminin etkisi altında kalan bölge, zaman zaman Balkanlar ile İç Anadolu Bölgesi'nin kara ikliminden de etkilenir Bölgede genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğukça ya da serin ve yağışlı geçer

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Marmara Bölgesi İklimi Hakkında Bilgi

  marmara-b-lgesi-klimii.jpg

  Marmara Bölgesi'nin iklimini, tek bir iklim adı ile başlıklandırmak doğru olmaz, Marmara Bölgesi'nde hüküm süren iklim Karadeniz İklimi, Karasal İklim ve Akdeniz İklimi arasında bir geçiş evresidir. Bölgede yıllık yağış 500 – 1000 mm arasındadır. En çok yağış kış mevsiminde Aralık, Ocak, Şubat aylarında düşer. En kurak aylar ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Karlı, soğuk ve donlu günlerin sayısı kıyı kesimlerde en azdır. İç kesimlere gidildikçe karasallık etkisi artar. Ege ve Marmara denizi kıyılarında makiler, güney Marmara sahillerinde ise zeytinlikler bulunur. Makiler 200 metre yüksekliğe kadar baskın bitki örtüsüdür. Ergene Havzası'nda bozkırlar oluşmuşsa da bölgenin tamamında yaygınlık göstermez. Yükseltinin olduğu yerlerde, özellikle Trakya'da ormanlara rastlanır.
  Hava sıcaklığının 0 °C nin altında geçtiği gün sayısı çok kısadır. Marmara Bölgesi'nin yıllık sıcaklık değerleri: ortalama 14 -16 °C, en sıcak ay ortalaması: 23-25 °C, en soğuk ay ortalaması: 5-6 °C'dir. Yıllık yağış miktarı 600–700 mm civarındadır. Marmara bölgesinde hâkim rüzgârlar genelde Kuzey ve Kuzeydoğu yönlerinden eser.
+ Yorum Gönder