+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda ilaçların insanlara etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ilaçların insanlara etkileri
  ilaçların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  ilaçların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri

  Doktor önerisiyle veya kişinin kendi isteği ile kullandığı ilaçların cinsel işlevler üzerine dolaylı veya doğrudan pek çok olumsuz yan etkisi vardır. Bu yazıda özellikle kadın cinselliği ile ilaçlar arasındaki etkileşimi gözden geçireceğiz.

  İlaçların kadın cinselliğinin değişik aşamalarına olumsuz etkisi olabilir. Örneğin kullanılan bir ilaç isteği azaltabilir veya vajinal ıslanmayı veya orgazmı engelleyebilir. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotikler vajinada mantar enfeksiyonuna neden olup cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir. Soğuk algınlığı ve alerji için kullanılan antihistaminikler ağız ve vajina kuruluğu yaparak öpüşme ve sevişmeden zevk alınmasını azaltabilirler. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kortizon içeren ilaçlar kilo aldırarak kişinin özgüvenini azaltabilir. Bu nedenle kadın ilişkiden kaçınabilir. Bazı ilaçlar da yorgunluk, halsizlik, sersemlik yaparak kişinin cinsel enerjisini ve konsantrasyonunu azaltabilir.

  Cinselliği etkileyebilecek yüzlerce ilaç vardır ve bunların herkeste yan etkisi aynı değildir. Arkadaşınızda yan etki yapmayan bir ilaç sizde yapabilir. Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç cinsel yaşamınızı olumsuz yönde etkilerse ilacınızı bırakmayın. Öncelikle durumu doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ilaç dozunu veya alış zamanını değiştirebilir ya da başka bir ilaca geçebilir. Bazen da yeni bir ilaç eklenerek yan etkilerle mücadele edilebilir.

  Cinsel yan etkileri olduğu bilinen belli başlı ilaç gruplarını şöyle sıralayabiliriz.

  Yüksek Tansiyon İlaçları: Yüksek tansiyonun kendisi cinsel isteği ve uyarılmayı azaltabildiği gibi tedavide kullanılan hemen bütün ilaçların da böyle yan etkileri vardır. İdrar söktürücü (diüretik) ilaçlar cinsel isteği azaltmanın yanı sıra orgazmı da engelleyebilirler. Kalp yavaşlatıcı ( beta bloker) ilaçlar serotonin hormonunu arttırarak cinsel güdüyü baskılayabilir. Dahası orgazma ulaşmayı da geciktirebilirler. Bazı kadınlarda bu ilaçlar halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük ve depresyona yol açarak da cinsel hayatı olumsuz etkileyebilirler.

  Depresyon İlaçları: Depresyonun sık görülen belirtilerinden biri de cinsel isteksizliktir ve çoğu zaman depresyon tedavi edilince ortadan kalkar. Ancak bazan hiçbir Cinsel Soğuklukrunu olmayan ve depresyon ilacı alan kadınlarda cinsel isteksizlik, uyarılma zorluğu, orgazma zor ulaşma gibi ciddi cinsel yan etkiler ortaya çıkabilir veya daha önceden varolan Cinsel Soğuklukrun çok şiddetlenebilir. Bu yan etkiler bazan tedavi süreci içinde kendiliğinden azalarak kaybolabilir. Bazan da ilacı veya ilaç dozunu değiştirmekle sorun çözülür.

  Doğum Kontrol Hapları: Pekçok kadın doğum kontrol haplarına başladıktan sonra cinsel isteklerinin arttığını söyler. Bunun nedeni gebe kalma korkusunun ortadan kalkması olabilir. Bazı kadınlar ise uzun süre doğum kontrol hapı kullanmayı takiben cinsel istekte azalma tanımlarlar. Özellikle serbest testosteron hormon düzeyini azaltan doğum kontrol hapları daha yüksek oranda cinsel isteksizliğe yol açar. Bu durumde serbest testosteronu fazla etkilemeyen bir doğum kontrol ilacına geçmek uygun olacaktır.

  Ayrıca meme kanseri tedavisinde kullanılan Tamoksifen, mide ülseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve epilepsi hastalarına verilen bazı ilaçlar cinsel isteği azaltabilir veya orgazmı zorlaştırabilir.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Farmakoloji Hakkında Bilgi

  Farmakoloji (Eski Yunancada: farmakon (φάρμακον)=ilaç; logos(λόγος)=bilim demektir) günümüzdeki anlamıyla canlı organizmadaki (deney hayvanı ve insan) ilaç etkilerini ve canlı organizmaya alınan ilaçların yapısını inceleyen bir bilim dalıdır. Yeni sentezlenmiş veya bitkilerden ayrıştırılmış maddelerin etkilerini biyolojik yapısını laboratuvar çalışmaları ile deney hayvanlarında, klinik araştırmalar ile insanlarda inceleyerek ilaç geliştirme çalışmalarına katkı veren bir tıp ve eczacılık bilimidir. Diğer bir deyişle, ilaçların yapımından, kullanıma sunulmasına, ilaçlar ile biyolojik dizgeler arasındaki etkileşimleri inceleyen bilim dalıdır. Farmakoloji, deneyleri ve canlılar üzerindeki araştırmalardan klinik uygulamaya değin uzanan bu karmaşık ve yoğun süreci birçok alt dalı ve yardımcı bilim dalları ile yakından bağlantılı yürütür.
+ Yorum Gönder