+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Şehzade Selim Kitap Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. tolgahan96
  Yeni Üye

  Şehzade Selim Kitap Özeti
  Şehzade Selim Kitap Özetini lütfen yazarmısınız? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Yavuz Sultan Selim Ağlıyor-Feridun Fazıl TÜLBENTCİ-kitap özeti

  …1505 yılında Şehzade Selim Trabzonda sancak beyi idi. Mayıs ayında İstanbul’dan eski arkadaşı Yakup ve iki kişi İstanbul’dan Ferhat Bey’in gönderdiği bir nameyi getirdiler. Namenin içeriği şöyle idi: yeniçeriler artık padişaha itiat etmiyor bu güzel kızı kıramamış üstelik yıldırım aşkı ile kıza vurulmuştu.  Bu arada sultan sohbet toplantıları yapıyor hiç sefere çıkmıyordu. Bu durum yeniçeri ocağında huzursuzluk yaratıyodu.  Selimin oğlu Süleyman’da büyümüş kayınbabası Megli Giray’ın yanına gitmek zorunda kaldı.

  Bu sırada Anadolu’da Şah İsmail’in desteklediği Şii çeteleri halkın huzurunu kaçırıyordu. Bu durumu çözüme kavuşturmak isteyen Anadolu Beylerbeyi çeteler tarafından mağlup edildi.  Tüm bu olaylar olurken Selim’in İstanbul’a geleceğini duyan Aspasiya Selim’i görebilmek için saatlerce sokakta beklemiş ve sonunda büyük bir aşkla sevdiği şehzadeyi görebilmişti.

  Vezirazam Ali Paşa’nın İstanbul’a döner dönmez ilk işi Anadolu’daki ayaklanmayı bastırmak oldu.  Selim Kırım’da bulunduğu zaman aşkını alevlendirdi.  Selim tahta çıkar çıkmaz adamlarını yolladı. Selim av bahanesiyle Manisa’ya gitti. Bunu öğrenen Korkut Manisa’dan kaçarak bir mağaraya sığınmıştı. Fakat Korkut kısa sürede yakalandı ve padişah tarafından saraya davet edildi. Burada Korkut’un hayatına son verildi. Bu durum padişahı çok etkilemişti ve ağlamasına sebep olmuştu.  Selim Korkut’lan uğraşırken Ahmet büyük bir ordu toplamıştı. İki ordunun karşılaşması sonucu Selim galip gelmişti. Ahmet de esir düşmüştü. Padişah çok kan akmasına sebep olan Ahmet’I idam ettirdi.  Bütün bunlar yetmezmiş gibi yeniçeriler arasında ayaklanmalar çıkaranlar tespit edildi. Bunlar da gereken cezalarını alıyorlardı.

  Ülke içerisinde düzeni sağlayan Selim orduyu yeniden kurmaya çalışıyordu. Bütün bunları yaparken bir yandan da büyük aşkı Aspasiya’yı ihmal etmemeye çalışıyordu.

  Selim saf bir aşkla sevdiği Aspasiya’nın ölümü karşısında gözyaşlarına engel olamamıştı. Doğuda sükuneti sağlayan Selim Avrupa’ya yönelmeye karar vermişti. İlk seferi Macaristan’a düzenleyecekti fakat iki omuz küreği arasında çıkan ham bir çıbanı sıkıştırması sonucu çok ağır hastalanmış ve artık ayağa kalkacak hali kalmamıştı. Her geçen gün durumu ağırlaşıyordu.Eylül 1520’de bir cihangir yıkıldı.  ANA FİKİR:Hayatını devlet işlerine için adayan ve devletin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için kardeş katlini dahi yasal gören tek bir yumruk olarak dünyaya gerçek gücümüzü göstermeliyiz.  KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  YAVUZ SULTAN SELİM:İyi eğitim almış ve özellikle askerî alanda olduca bilgili olan Yavuz bir karıncayı incitemeyecek kadar ince ruhlu bir kişiliğe sahipti.  ASPASİYA ölünceye kadar da bu aşka sadık kalmıştır.Aynı zaman da çok güzeldir.  SİNAN PAŞA: Selim’in vezirazamı. Çok bilgili olan Sinan Paşa aynı zamanda deneyimli bir kişi olması ve her zaman Selim’e doğru karırı vermesinde yardımcı olmuştur.  Padişah: Yavuz’un babası ikinci Beyazıt’tır. Şiire ve edebiyata önem veren savaşmayı sevmemekte ve bu yüzden yeniçeriler tarafından sevilmemektedir.  Vezirazm Ali PaşaSelim hayatına son verdi.

 3. tolgahan96
  Yeni Üye
  yalnz bu Yavuz Sultan Selim Ağlıyor kitabı ben şehzade selim istedim yoksa aynısımı?
+ Yorum Gönder


şehzade selim kitap özeti,  şehzade selim özeti,  şehzade selim kitabının özeti,  şehzade selim özet,  sehzade selim kitabinin ozeti