+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Lcd ile plazma arasındaki fark nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lcd ile plazma arasındaki fark nedir?
  lcd ile plazma arasındaki fark nedir? 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  LCD ve Plazma TV ler arasında ki fark nedir ?

  Bu gün sizlere LCD ile PLAZMA arasındaki farklardan bahsedeceğim. Bir televizyon alacaksınız ve LCD mi yoksa PLAZMA mı ? Karar veremiyorsunuz. Aslında LCD ile PLAZMA arasındaki farkları ve çalışma prensiplerini bilmediğimiz için kararsız kalıyoruz da diyebilirim. Malum evleniyorum bende bir TV alacağım küçük bir araştırma yaptım ve sizlerle gelin bu gün LCD televizyon mu Plazma mı alalım karar verelim ..!

  Öncelikle ;

  LCD nedir ?

  LCD Likit kristal yani 1888 yılında bitkibilimci Fredreich Rheinizer ‘ın keşfettiği yarı sıvı yarı katı bir likit maddedir. 60 lı yıllardan sonra bu maddeye dışarıdan elektrik verilerek likit kristallerin üzerlerine verilen ışığın özelliğini değiştirdiğini buldular. Yani bu maddeye elektrik akımı verildiğinde ışık değişebilmekteydi. Sonradan TFT LCD olarak iki cam tabaka arasına bu maddeyi yerleştirerek ekranlar üretilmeye başlandı. Ör: Notebook ekranları ikicam arasındaki bu madde elektrik akımları sayesinde verilen voltajın şiddeti değiştirilerek likit kristallerin kutup değiştirmesi ve bu sayede ışığın şiddeti değiştirilerek gözümüze parlak renkler sunan ekranlar oluştu.

  LCD ler parlak renkler verirler yani kaliteli görüntü elde edebiliyorsunuz hatta doğal bir resme LCD de baktığınızda renkler daha parlak olduğu için gözümüze daha canlı görünmektedir. LCD ler bu saydığım bu likit kristal özellikleri sayesinde titreşimde yapmazlar. Yalnız CRT monitörlere ( Eski teknoloji tüplü ekranlar TV ler) tepkime süreleri daha azdır.

  Peki nedir bu tepkime süresi ?

  LCD 2MS tepkime süresi teknolojisi ve Yeni ASUS PG191 makalemde de belirttiğim gibi tepkime süresi

  Peki tepkime süresi nedir ? Tepkime süresi ekrana gelen görüntü ile bir sonraki gelecek olan görüntü arasındaki zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar tatlı olur. O kadar net ve düzgün bir biçimde yansır. Eski tip dediğimiz CRT yani tüplü monitör teknolojisinde bu Sıfıra yakın hatta bazı markalarda sıfırdır.

  Yani anlayacağınız CRT monitörlere göre tepkime süresi LCD monitörlerde daha fazladır böylelikle görüntüdeki gecikmeden dolayı hareketli görüntülerde biraz fluluk dediğimiz karışma olabilir. Gerçi ASUS firması 2 milisaniye li bir LCD üretti bile yani bu LCD lerdeki yeni teknolojiler sayesinde görüntü mükemmeliyeti yakaladı da diyebilirim. Eğer LCD alacaksanız muhakkakki tepkime süresini sorun ve 8MS den aşağı bir tepkime süresi olan yani 6 ms 4 ms yada 2 ms lik bir LCD alın derim.

  LCD lerin özellikleri :

  Avantajları ;

  Düşük güç tüketimi
  Titreşim yapmaz. böylelikle gözünüzüde bozmaz.
  Görüntü net ve parlaktır.
  Küçük ve hafiftirler kolaylıkla taşınılabilir ve küçük olmalarıyla kullanım kolaylığı sağlarlar.
  Dezavantajları ;

  Tepkime süreleri düşüktür. ( 2MS alırsanız dezavantaj olmaktan çıkar tabiki..)
  Ömürleri kısadır çünkü ekran pikselleri çabuk bozulur.
  Kontrastları düşük ve görüş açıları dardır.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  LCD ve Plazma TV ler arasında ki fark

  LCD ve Plasma TV arasında ki fark bay fazla, ilk önce ikisi de ayrı teknikle bize görüntüyü iletiyor. Plasma TV barındırdığı küçük tüplerin içerisindeki gazın ışıması yolu ile bizr görüntüyü iletir. fakat LCD TV likid kristal yani sıvı benzeri bir yapı ile bize görüntüyü iletiyor..
+ Yorum Gönder